Čo stojí za zhodnotením japonskej meny? Ide o učebnicový prípad devalvácie meny alebo stojí za vysokým zhodnotením jen-u špekulácia?
Japonský jen na 15 –ročnom maxime a domáci akciový index na 15 mesačnom minime. To sú aktuálne správy, ktoré počuť v pohľade na vývoj japonského jen-u. Ten pridával na sile a vytváral tak historické maximá. Akcie padajú, pretože silnejúca japonská mena oslabuje export. Práve ten je pre Japonsko dôležitý a potiahol i hospodársky rast v 2. kvartáli tohto roka. Ide najmä o vývoz automobilov, elektroniky, strojárenských zariadení či chemikálii. Výčitky smerujúce k „nečinnej“ vláde tak nenechali na seba čakať a vyhlásení s nadpisom „revalvácia meny“ tak pribúda.
Prečo nastalo vysoké zhodnotenie „jenu“ ? Sú za ním špekulácie?
Pri japonskej mene je dôležité poznamenať, že jen je už dlhé roky obľúbeným nástrojom tzv. menového „carry trades“. Carry trades je typ obchodu, pri ktorom si investor požičia kapitál za nízku úrokovú mieru a následne tento požičaný kapitál re-investuje do aktív s vyšším úročením. Podmienky vo vnútri ekonomiky túto situáciu nepovoľujú no presun medzi národnými ekonomikami áno.
Korene v recesii
Po prasknutí cenovej bubliny týkajúcej sa nehnuteľností v Japonsku nastal v krajine scenár pripomínajúci nedávnu hypotekárnu krízu. Strata zlých úverov krytých nafúknutými nehnuteľnosťami, krach veľkých finančných inštitúcii či nahromadený verejný dlh. To všetko sa nieslo od 90. rokov japonskou ekonomikou. K recesii a k nekompromisnej deflácii prišla na pomoc nízka úroková miera, ktorú Bank of Japan znižovala až k úrovni 0%. Práve tieto nízke sadzby podnietili rozvoj investičnej stratégie „carry trades“. Požičiavanie „lacnej“ meny a nákup mien s vysokým úročením tak dostalo priestor. Kedy nastal rast jen-u?
Nízka úroveň úrokovej mieray bola od 90. rokov pre Japonskú ekonomiku typická. Nízko úročená mena ako jen, sa tak pre typ obchodu „carry trades“ rýchlo rozšíril. Po pridaní pákového efektu, poskytovaného rozširujúcim sa počtom brokerských spoločností tak menový obchod postupne lákal viac investorov. Lacno zapožičané peniaze investovali do dlhopisov , napr. v Spojených štátoch. Samozrejme, realizovanie tejto stratégie umožňujú rôzne kontrakty na dlhopisy, fondy atd. Kde nastal zlom?
Zlom a následná apreciácia jen-u nastala vypuknutím hypotekárnej krízy v USA. Postupný prepad akcií a zníženie úrokovej miery centrálnymi bankami obchodu „carry trades“ výrazne uškodilo. Veľký investori zapožičané masy peňazí prinášali naspäť do Japonska. Zvyšujúca sa kreditná strana v platobnej bilancii tak začala tlak na japonský menu!
Pri sledovaní grafu USD/JPY vidieť práve v spomínaných začiatkoch hypotekárnej krízy (2008) silný rast meny „jen“. Špekulácie v podobe menových carry obchodov tak poslali japonskú menu vysoko hore.
Využívanie teórie parity úrokovej miery, ktorú Bank of Japan potvrdila stálym ponechaním nízkych úrokových sadzieb a uvoľnenie ďalších úverov prostredníctvom 6 –mesačných pôžičiek. Tieto všetky avizované intervencie majú poviesť k revalvácii kurzu jen-u. Uvidíme, aký menový dopad prinesú tieto priame či nepriame intervencie a či ešte obchody typu carry trades dokážu rozdať jenové karty.
©2010 Investičné Noviny