Prehnaný optimizmus a nákupná rally. Trader kupuje s vedomím a istotou, že predá drahšie. Ďalší v reťazci spraví to isté. Usmiate“ Buy a Sell“ tak vytvárajú historické maximá cien akcií. Investor, vidiaci rýchly zisk tak nemá prečo čakať. Pumpa s názvom „psychika obchodníka“ prifukuje ceny, ktoré na vrchole čaká otvorený ventil. „Psychologické bubliny“ poháňajúcich eufória na trhoch tu boli, sú a stále budú. Prasknutia bývajú bolestné, avšak očakávané! Bude terajšia situácia v Brazílii obeťou tejto špekulácie?
História nafúknutí
Pozrime sa, ako vznikli a praskli hore uvedené bubliny z prehnaného optimizmu. Určite známou a nedávnou je technologická bublina zo začiatku 21. Storočia. Boom internetu a osobných počítačov priniesol v roku 2000 technologickým akciám brilantné hodnoty. Priemerné ročné zhodnotenie o viac než 20 %. No kto by ho nechcel? Technologický index NASDAQ v potápajúcom sa informačného rozmachu dosiahol v marci 2000 svoj vrchol v podobe 5048 bodov. Tu prišiel spomínaný otvorený ventil. Uvedomenie si nereálnych kurzov akcií a vytriezvenie z internetového ošiaľu prinieslo tvrdý dopad na 1114 bodov v roku 2002. Kto ešte v marci 2000 predával, zhrabol pekný balík. Kto vtedy nakúpil, „smola“.
index NASDAQ (zdroj: finance.yahoo.com)
Dalo sa to čakať?
Blikajúci výkričník pri zhodnocovaní NASDAQ-u o viac než 500% určite nastavoval Price to earnings ( P/E). Ukazovateľ P/E dáva do pomeru trhovú cenu akcie a čistý zisk (po zdanení) spoločnosti na 1 akciový kus. V jednoduchosti, čím je hodnota tohto ukazovateľa väčšia, tým sa zdá byť cena akcie nafúknutejšia. Niektorí investori však pripomínajú, že vysoké P/E nie je riskantné a nemusí nič znamenať. Avšak „gigantická“ hodnota, aká bola v čase nafúknutia NASDAQ-u už niečo znamenať môže. Navyše ak ide o strmlavý rast, ktorý je ďaľším signálom. Pomer Price to earnings , ktorý index NASDAQ dosahoval v čase technologickej bubliny zaznamenal hodnotu 123. A to hovorí za všetko. Len pre porovnanie, počítačová spoločnosť DELL má súčasné P/E na úrovni 15.
Veľkým hroziacim príkladom môže byť taktiež čierny utorok, ktorý zaznamenala v roku 1929 burza v New Yorku. Hospodársky rozmach, nárast investičných spoločností a obľuba cenných papierov nafúkla tú najväčšiu bublinu. V USA si doslova brali úvery na bohaté akciové zhodnotenie. Táto prehnaná eufória nemohla trvať večne a tak prišiel čas pre veľký pád.
Pomer “Price to earnings” akcií v indexe SAP 500.
Eufória v Brazílii a v Indii
Je terajšia situácia akciových titulov v rozvojových krajinách podobná tým hore? Efektívne odporúčania analytikov a finančných poradcov odkazujúce na akciové trhy v Brazílii. Domáci akciový index BOVESPA stúpa strmhlavo nahor, kde si zapisuje aktuálnu úroveň 66 806 bodov.
Brazílsky akciový index: BOVESPA (zdroj: finance.yahoo.com)
Brazília sa čoraz viac uchádza o obľúbené miesto pre masy peňazí zahraničných investorov . Už Roubini v decembri minulého roka povedal, že z tejto juhoamerickej ekonomiky cítiť veľkú eufóriu, s čím súvisí vysoký prílev kapitálu. K tomu je potrebné pridať gigantické vládne výdavky či rastúci objem úverov. Taktiež bombajský SENSEX v Indii pokračuje od marca 2009 k významným ziskom. Od úrovne 9000 tak vykročil k dnešným 18 799.
Objem úverov, Brazília. (zdroj: Bloomberg.com)
Všetko so všetkým súvisí a tak sa môže modelovať priestor pre nafúknutie, bublinu. Či už časovanú úverovú, alebo spomínanú euforickú. História varuje, ekonomiky, pre ktoré bol príznačný vysoký rast objemu úverov , čakalo tvrdé spomalenie. Trhový cyklus vie, že nič nemôže večne rásť. Hore uvedený graf naznačuje rast objemu úverov v Brazílii.
Avizovaný pomer P/E nie je v brazílskom indexe vysoký, no niektoré spoločnosti vyčnievajú. Napr. výrobca spotrebiteľských výrobkov, Brasil Foods, má pomer P/E na úrovni 66,79. Pri nazretí do historických bublín, mal domáci index pred veľkým krachom v Japonsku Price to earnings v hodnote 71. . Indické akcie majú ukazovate P/E ešte výraznejší, domáca banka HDFC zapisuje 38,3 a i ostatné spoločnosti, ako WIPRO, či ICICI nemajú k tejto hodnote ďaleko.
Index BOVESPA si svoje zisky vychutnáva a ešte naďalej bude. Svoje maximum dosiahol na úrovni viac než 72 000, ktorá mu bude čiastkovým cieľom Čím strmšie však bude stúpať, tým strmšie môže padnúť. Najmä ak bude naďalej pretrvávať nedôvera voči vyspelým ekonomikám, ktoré zmietajú neustále ťažkosti. Tzv. „emerging markets „ môžu naďalej vstrebávať miliardový kapitál. Na nafúknutú Brazíliu či Indiu tak môže číhať otvorený ventil.
Dušan Hruška
dusan.hruska@investicne.sk
© Investičné Noviny