Jeseň 1960 v Bagdade. 5 hláv štátov sa rozhodlo zmeniť priebeh energie na niekoľko desaťročí. V tomto roku Organizácia krajín vyvážajúcich ropu, tzv. OPEC, slávi 50. rokov svojej existencie. Jej 12 členov vlastní viac ako tri štvrtiny celosvetových zásob ropy.
Nedávno ropa dosiahla svoje päťmesačné maximum, a to 83 dolárov za barel. Stretnutie OPECU vo Viedni sa viac zaoberalo dodržiavaním výrobných kvót a plánmi do budúcnosti, ako určením cieľovej ceny. Podľa OPECU dodržiavanie zo strany členských krajín je zhruba okolo 57 %. Je to preto, že v miestach, kde dochádza k oživeniu hospodárstva sa zvyšuje aj dopyt po rope, a tak členovia OPECU produkujú viac ako je im pridelené v rámci dohôd.
Podľa Centra pre globálne energetické štúdiá so sídlom v Londýne, tento rok získajú krajiny OPECU 625 miliárd dolárov, čo je historicky najvyšší prínos v karteli.
V strednodobom horizonte sa rieši závažný problém medzi dlhodobými rivalmi, a to Irakom a Iránom. 4. októbra Irak aktualizoval informácie a výške svojich rezerv. Vzrástli o 24 %, na 143 miliárd barelov. Sankcie v oblasti odvetvia energetiky a ignorácia zo strany vlády spôsobila, že ložiská ropy boli značne nevyužité a zanedbávané v posledných dvoch desaťročiach. Krajina má však ambície v nasledujúcom desaťročí produkovať až 12 miliónov barelov ropy denne.
Týždeň po tomto vyhlásení, Irán zvýšil svoje rezervy o 9 %, a to na 150 miliárd barelov. Tieto vzájomné „preteky“ krajín vyvolali diskusie, a preto Sheikh Ahmed Zaki Yamani, minister ropného priemyslu v rokoch 1962 – 1986 navrhol analýzu rezerv OPECU nezávislou treťou stranou. „Musíme urobiť štúdiu niekoľkými ľuďmi ohľadom týchto krajín,“ povedal Yamani.
Spracované podľa cnn.com