Americký trh dlhopisov ohlasuje zvyšovanie cien. Vládne dlhové cenné papiere započítavajú do svojich výnosov očakávanú infláciu, ktorú svojimi bohatými nákupmi čoraz viac vykresľuje Federálny rezervný systém (FED) v USA. Ten neprestáva skupovať finančné aktíva a dodávať tak ekonomike potrebnú likviditu. Avšak zvýšená menová zásoba robí peniaze doslova bezcennými, a tlačí ceny v ekonomike nahor. Jednou z cien je aj úrok, ktorý v terajšom prípade americké dlhopisy zdvíhajú, nakoľko je situácia taká aká je.
Rozdiel medzi výnosom 30 – ročných vládnych dlhopisov a výnosom dlhopisov očistených o infláciu v USA sa tak zvyšuje. Nižšie je uvedený graf znázorňujúci výnosy 30 – ročných vládnych dlhopisov USA.
Zdroj: finance.yahoo.com
Z grafu výnosov na 30- ročné vládne dlhopisy vidieť postupnú reakciu na ďalšie možné uvoľňovanie menovej politiky FED-om. Trhy vždy boli pred indikátorom ekonomických cyklov a procesov, a môže tak byť aj teraz!
Napriek tomu, spotrebiteľský cenový index USA vzrástol medziročne najnižším tempom za obdobie 50 rokov. Práve to môže centrálnej banke rozväzovať čoraz viac jej mešec záchranných peňazí. Hlavná refinančná úroková sadzba držaná naďalej blízko nuly a ohlasy o bohatom nákupe 1,7 bilióna USD vládneho dlhu FED-om sú toho jasným dôkazom.
Napriek tomu, tlaky na rast cien, ktoré avizujú tieto dlhové cenné papiere by pre Spojené štáty potešujúce nebolo. Rozkolísané ceny by mohli narušiť ako – také pokrízové zotavenie.
Dušan Hruška
dusan.hruska@investicne.sk
© Investičné Noviny