Ministri financií sa raz rozhodli, že sa za všetky vládne dlhopisy členov menovej únie v rámci eurozóny bude platiť ako za dlhopisy bezrizikové“ povedal Daniel Gros, riaditeľ CEPS v Bruseli.
Samozrejme, išlo o veľmi dobrý obchod. Banky dnes nemusia držať dodatočný drahý kapitál a dlhy eurozóny sa môžu spokojne refinancovať. Výsledok vidíme dnes. Najnovšia správa, ktorú vydala Banka pre medzinárodné platby (BIS) hovorí v prospech „dlhopisovej“ dohody. Pohľadávky nemeckých bánk voči štátom tzv. PIGS sú vo výške viac než pol bilióna dolárov, čo na celosvetových pohľadávkach voči Portugalsku, Írsku, Grécku a Španielsku predstavuje viac než jednu štvrtinu.
Ako hovorí aktuálna situácia na trhoch, toto rozhodnutie bola veľká chyba. Bez neho by finančné domy dnes nevsádzali do vládnych bondov taký veľký kapitál, čo potvrdili aj bankári v Nemecku. V bilanciách európskych bánk sa tieto aktíva vykazujú ako bezrizikové, a tak objem reálneho rizika medziročne rastie.
Napríklad, Európska centrálna banka (ECB) zdvojnásobila svoj kapitál, čo je očividne pre zabezpečenie výpadkov vládnych bondov. Naproti tomu európske finančné domy nakupujúce štátne dlhopisy z menovej únie nemusia držať žiadny podobný , zaisťovací kapitál. Bilančná chyba? Alebo si politická dohoda podmanila ekonomické vzťahy? Vyberme si.
Politická hra v USA a z nej vyplývajúca podpora hypotekárnych úverov „pre každého“ bola potrestaná. Po páde Lehman Brothers už nesú banky väčšinu dlhopisov svojom portfóliu. Z hypotekárnej krízy tak nakoniec vzišlo ponaučenie. Bude potrebné aj potrestanie politických machinácii v Európskej únii?
Dušan Hruška
dusan.hruska@investicne.sk
© Investičné Noviny