Prudko sa rozvíjajúca Čína chce uzavrieť s nemeckými firmami miliardové kontrakty. Pri návšteve podpredsedu vlády Li Keqiang v Nemecku chce len samotná automobilka Volkswagen už dnes podpísať zmluvu v miliardovom objeme.
Celkovo možno povedať, že sa jedná o dohody v objeme päť až šesť miliárd dolárov.
Taktiež chemický koncern BASF dúfa, že sa mu podarí rozšíriť svoje podnikanie do Číny. Vo štvrtok večer sa stretol Li v Berlíne s top manažérmi nemeckých firiem a ministrom priemyslu Rainerom Brüderlem (FDP).
Li oznámil svoj úmysel prehĺbiť ekonomické vzťahy s nemeckom. Čína chce tiež prispieť k stabilizácii eura ďalším nákupom dlhopisov európskych dlhových hriešnikov. Podľa novín „El Pais“ (štvrtok) prisľúbil Li vláde v Madride nákup približne šesť miliárd štátnych dlhopisov. Oficiálne to však potvrdené nebolo. Čína by tak kúpila toľko španielskych dlhopisov ako vlastní spolu portugalských a gréckych. Odhaduje sa, že Čína drží zo zahraničných investorov už približne desať percent španielskych dlhopisov.
Brüderle vyzval čínsku vládu, aby brala vážne obavy nemeckých firiem. Peking totiž stále ešte príliš často uprednostňuje domáce firmy pred zahraničnou konkurenciou. Dnes sa Li stretne s prezidentom Christianom Wulffom, spolkovou kancelárkou Angelou Merkelovou (CDU) a ministrom zahraničia Guidom Westerwellem (FDP). 55 ročný Li sa považuje za potenciálneho nástupcu súčasného predsedu vlády Wen Ťia-paoa.
Nemecko je piatym najväčším obchodným partnerom ázijskej ekonomiky. Medzi januárom a augustom predali nemecké podniky na ďaleký východ tovar v hodnote 34,2 miliárd eur, čo je nárast oproti predchádzajúcemu roku o 50 percent. Naopak dovezený bol tovar v hodnote 48 miliárd eur, čo je nárast o 37,7 percenta. V tomto roku sa očakáva rast čínskej ekonomiky o 8 až 9 percent.
Spracované podľa finanztreff.de