Menový pár EUR/USD zažil vo štvrtok (13.januára 2011) veľký tresk. Euro posilnilo a oproti doláru dosiahlo takmer dvojmesačné maximum. Kurz 1,3448 EUR/USD bol naposledy 23. novembra v minulom roku.
Veľkou mierou sa na nečakanom vzraste eura podieľalo vyhlásenie prezidenta Európskej centrálnej banky – Jean- Claude Tricheta. Vo svojom prejave spomenul zvýšené ceny komodít, ktoré môžu spôsobiť rast inflácie v eurozóne nad 2%, na čo by musela ECB patrične zareagovať. „Sledujeme ceny komodít veľmi pozorne, buďte si tým istý…,“ povedal prezident ECB.
Očakáva sa, že hlavným nástrojom v boji proti vysokej inflácie bude úroková sadzba, ktorá by vzrástla a to aj napriek dlhovým problémom krajín eurozóny. Rast základnej úrokovej sadzby na refinančné operácie by mohol spomaliť rast ekonomiky EÚ a vrátiť niektoré krajiny späť do recesie.
Pozitívnou správou pre spoločnú menu euro bola takisto úspešná emisia dlhopisov Portugalska, Španielska a Talianska, teda krajín s vysokým percentom dlhu v pomere k HDP. Záujem na trhu bol veľký a nepotvrdili sa negatívne predpoklady viacerých analytikov. Ako prvé emitovalo dlhopisy Portugalsko (1,25 mld. eur) a dodalo vietor do plachiet následnej Španielskej (3 mld. eur 5 ročných dlhopisov, úroková sadzba 4,5 %) a Talianskej emisii (6 mld. eur 5 a 15 ročných dlhopisov, 5% resp. 3,7% úroková sadzba). Dopyt po španielskych dlhopisoch prekonal ponuku trojnásobne, teda investori mali záujem o dlhopisy v hodnote 9 miliárd eur.
Úrokové sadzby oproti posledným emisiám stúpli, ale nie tak razantne ako predpovedali odborníci. V krátkodobom horizonte tak zadlžené krajiny presvedčili investorov, ale naďalej musia pokračovať v znižovaní svojho dlhu. Nechajme sa prekvapiť štatistikou ECB, ktorá pomôže odhaliť bližšiu štruktúru investorov a ECB v spomínanom nákupe.
Matúš Grega
matus.grega@investicne.sk
© Investičné Noviny