cpríliš vysokého štátneho zadlženia v juhoeurópskych okrajových štátoch a v Írsku, ktoré je zároveň kombinované so súčasnou hospodárskou nerovnováhou v rámci eurozóny sa však nevyriešila ani náznakovo.
V tejto súvislosti je potrebné vyčkať, aké kroky sa v budúcnosti politikom podarí dosiahnuť. (Európske) finančné trhy sa preto touto tematikou budú zaoberať aj v roku 2011.Ekonomiky strednej a východnej Európy, predovšetkým Poľsko a Česko, naďalej vykazujú tendencie zotavenia. Situácia Turecka sa, naopak, trochu skomplikovala. Zvýšené úsilie konsolidovať rozpočty však v nasledujúcich rokoch výrazne zaťaží hospodársky rast v EÚ. Vlastný domáci dopyt bude preto musieť hrať stále dôležitejšiu úlohu pre trvalé oživenie konjunktúry v krajinách strednej a východnej Európy.
Dlhopisové trhy strednej a východnej Európy v decembri profitovali z rizikového sentimentu investorov, ktorý sa v poslednej dobe na základe naozaj dobrých fundamentálnych údajov v USA zlepšil. Menový vývoj v regióne však nebol jednoznačný. Najvýraznejšie zhodnotenie zaznamenal ruský rubeľ po tom, čo v predchádzajúcich mesiacoch trpel výrazným odlevom kapitálu. Najnegatívnejší bol vývoj tureckej líry, pričom oslabila aj česká koruna. Zlepšený rizikový sentiment investorov sa navyše odrazil na klesajúcich rizikových prirážkach eurobondov regiónu.
Zdroj: rcm-international.com