Prvýkrát odsúdila Svetová obchodná organizácia (WTO) niektorú z národných ekonomík v prípade obmedzovania exportu surovín. Prvým vinníkom sa stala politika Číny.
Peking prostredníctvom svojej reštrikcie vývozu vzácnych surovín porušil medzinárodné dohody obchodu. Je to práve Čína, ktorá nasadzuje na vývoz deviatich druhov komodít vývozné clá a ďalšie embargá, čím tak porušuje medzinárodné pravidlá obchodu stanovené WTO. Peking túto činnosť obraňuje a tvrdí, že Čína využila národnú suverenitu a ochraňovala vzácne zdroje a životné prostredie.
Európska únia, USA a Mexiko v roku 2009 podali sťažnosť na Čínu, ktorá bola predložená WTO. Uvedené ekonomiky protestovali proti obmedzovanie vývozu zinku, mangánu, horčíka a koksu z najľudnatejšej krajiny sveta. Ide o vzácne suroviny, z ktorý sa vyrába napr. oceľ, CD-nosiče, lieky alebo automobily. Podľa navrhovateľov sťažnosti táto politika viedla k nedostatku uvedených komodít na trhu, k zvýšeniu ich cien a ku konkurenčnej výhode Číny v súvisiacich odvetviach priemyslu. Podľa údajov Európskej únie, museli západní výrobcovia za tie isté vzácne komodity platiť dvakrát viac ako ich čínski konkurenti. Čína sa stala súčasťou WTO v roku 2001 a dnes jej patrí svetové prvenstvo v exporte.
Rozhodnutie Svetovej obchodnej organizácie prijali na obidvoch stranách Atlantiku. USA tvrdí: „Ide o vynikajúci úspech“. Obmedzovanie obchodu a iné protekcionistické praktiky Číny sú alarmujúce. „Rozhodnutie WTO je veľký úspech pre Nemecko a EÚ“, tvrdí nemecký minister hospodárstva, Philipp Rösler.
Čínska ambasáda v Ženeve vyjadrila ľútosť nad prijatým rozhodnutím. Peking má 60 dní na odvolanie sa. V prípade prijatia konečného verdiktu, je Čína povinná v najbližších mesiacoch odstrániť všetky prekážky voľného obchodu. V inom prípade sa voči Číne príjmu obchodné obmedzenia, ako sú napr. dovozné clá na textil, hračky atď.
Podľa informácii ftd.de
Učte sa na našej ŠKOLE INVESTOVANIA. Pravidelne aktualizujeme!