Guvernér indickej centrálnej banky, Duvvuri Subbarao (na snímke) žiada krajiny Eurozóny o väčšie odhodlanie v boji proti dlhovej kríze.
„Problémy sú známe, riešenia sú neznáme“, povedal Subbarao v interview pre Financial Times Deutschland. Čas nám beží veľmi rýchlo a tým ubúda aj viacero možných riešení, dodáva guvernér.
Duvvuri Subbarao rečnil na washingtonskej výročnej konferencií Medzinárodného menového fondu (MMF) a stretnutí 20 najdôležitejších priemyselných a rýchlo sa rozvíjajúcich krajín, tzv. G20, kde patrí aj India.
Najmä skupina piatich silných rozvíjajúcich sa ekonomík (BRICS – Brazília, Rusko, India, Čína a Juhoafrická republika) má čoraz väčší strach, že ich hospodárstvo pod ťarchou dlhovej krízy utrpí. “Strach z rozšírenia dlhovej krízy je veľmi veľký“, tvrdí Subbarao. Ministri financií a centrálni bankári krajín BRICS po stretnutí vo Washingtone apelovali k štátom Eurozóny, aby ku kríze pristupovali ofenzívne. Taktiež ponúkli finančnú pomoc cez MMF a iné finančné inštitúcie. „Trhy musia veriť, že plánované riešenia sú úplné a trvalé“. Môžu vzniknúť obavy, že ani prijatá pomoc 440 mld. EUR nemusí krízu zastaviť, tvrdí guvernér indickej centrálnej banky.
Subbarao tiež zdôraznil, že jeho krajina trpí zvýšenými cenami komodít a poklesom vývozu, čo je dôsledkom krízy v Eurozóne a v USA. „Na ceny komodít vplýva relatívne expanzívna politika priemyselných krajín, ktorú teraz uplatňujú“.
Podľa informácií ftd.de