Vyzerá to tak, že v niektorých krajinách sa stane pre určitú triedu spoločnosti nákup diamantov raritou. Pozrime sa, ktoré krajiny to sú a aké sú odhady do budúcna.
Spoločnosti Bain & Co a Svetové diamantové centrum v Anverpách (WDCA) predložili nedávno verejnosti štúdiu o globálnom diamantovom priemysle. Tá jasne hovorí o rastúcom dopyte, ktorý stimuluje i rast svetovej produkcie diamantov.
Ktoré investície spôsobujú rastúci dopyt?
Podľa nej sa o vzrastajúci svetový dopyt o investovanie do diamantov postarala predovšetkým stredná trieda obyvateľstva v Číne a Indii, ktorá preukazuje zvýšený záujem vlastniť diamanty.
Vyjadrenie dopytu v karátoch (hmotnosti diamantov)
Predpokladaný svetový dopyt po diamantoch má v priemere ročne rásť o 6,4 % čo predstavuje skoro 247 miliónov karátov, pričom produkcia ročne rastie o 2,8 %, v hmotnosti 175 miliónov karátov. Tieto prognózy sa vzťahujú do roku 2020.
Za minulý rok bolo vyprodukovaných celkom 133 miliónov karátov. K zvyšovaniu produkcie prispejú i nové bane spoločností, akými sú De Beers, OAO Alrosa a Rio Tinto Group (RIO).
Vyjadrenie dopytu v peniazoch
Pozrime sa na vyjadrenie tejto situácie v peniazoch: V priebehu nasledujúcich 10 rokov sa odhaduje nárast dopytu po diamantoch na 23 miliárd USD oproti minulému roku, ktorý reprezentuje hodnota 12 miliárd USD.
Napriek týmto odhadom sa spoločnosť Bain & Co vyjadruje tak, že investovanie do diamantov sa môže zdať veľmi príťažlivé, napriek tomu rovnako ako pri zlate či striebre môže dochádzať k ťažkostiam pri ohodnotení diamantov, nedostatočne pohotovom trhu alebo aj ich nízku likviditu. Predovšetkým tieto faktory môžu spraviť z investovania do diamantov nevhodnú investíciu.
[…] súčasnosti sme svedkami situácie, kedy s dopytom po diamantoch rastie i produkcia diamantov a tak tomu má byť i v […]