Chorľavejúci brazílsky priemysel čaká veľká pomoc. Domáca prezidentka Dilma Rousseff (na snímke) ho chce podporiť balíkom viacerých stimulačných opatrení. Okrem bežných daňových úľav to majú byť aj lacné úvery pre pracovne náročné odvetvia, píšu noviny „Estado“. Očakáva sa, že automobilový, textilný a lodiarsky priemysel bude oslobodený od sociálnych odvodov. Nízko úročené pôžičky by sa mali navýšiť o 8 miliárd eur na 93 miliárd eur.
Brazília nad svojim priemyslom trúchli. Prezidentka chce novými opatreniami zvrátiť negatívny trend. Veď až polovicu exportu Brazílie tvoria komodity, kým priemysel má iba tretinový podiel. Pred piatimi rokmi bola situácia opačná. V minulom roku vykázala krajina rekordný deficit zahraničného obchodu , a to až 70 mld. eur. „Nedopustíme, aby sme stratili náš priemysel“, povedal pred dvomi týždňami pre Financial Times brazílsky minister financií. „Brazília nie je len exportérom komodít“, dodáva minister.
Vinníkom je silná mena a dane
V januári sa v Brazílii navýšilo dovozné clo na automobily, ktoré po novom predstavuje 30 %. Z dôvodu rastu brazílskej meny (REAL) bola opäť zavedená kontrola kapitálu. Real si od svojej rekordnej úrovne z pred troch rokoch odpísal už 25 %. Brazílska mena je silná, čo sa podpisuje pod drahý vývoz.
„Náš priemysel je konkurencieschopný, avšak trpíme vysokými daňami, byrokraciou a zlou logistikou, povedal v pondelok podnikateľ a bývalý brazílsky minister hospodárstva, Luiz Fernando Furlan. Na štrukturálne reformy sa prezidentka ešte neodvážila. „ Som si plne vedomá, že musíme znížiť daňové zaťaženie“, povedala cez víkend.
V stredu vyšlo do ulíc Brazílie až 90 000 ľudí, ktorí protestovali proti úpadku domáceho priemyslu. Väčšiu podporu žiadali pracovníci, odbory a zamestnávatelia.