Španielsko na seba upútava v poslednej dobe čoraz viac pozornosti. Čísla hovoria za všetko, žiaľ skutočne pozitívnych správ je akosi málo.
ÚDER ČÍSLO 1
Počet nezamestnaných, ktoré zverejnil v piatok španielsky štatistický úrad. Za prvý štvrťrok tohto roku sa nezamestnanosť zastavila na úrovni 24,4 %. Týmto sa priblížila hranica nezamestnanosti k obdobiu pred 18-timi rokmi, kedy bola nezamestnanosť vyššia iba o 0,2 %.
Situácia je vážna a španielska vláda si je toho plne vedomá. Otvorene sa k nej vyjadruje i španielsky minister zahraničných vecí, José Manuel Garcia-Margallo: „Španielsko je a bolo v kríze obrovských rozmerov.“
ÚDER ČÍSLO 2
O ďalšiu prekážku sa postarala ratingová agentúra S&P, ktorá znížila rating Španielsku na „BBB+“. Táto informácia finančnými trhmi ale moc neotriasla. Viacero politikov sa však odvoláva na takýto krok ratingovky v ťažkých časoch Španielska. Podľa slov zástupcu španielskeho ministra financií, z pohľadu všetkých uskutočnených reforiem vlády, agentúra S&P nepristupovala objektívne. Ku kritike sa pridal i nemecký minister financií Wolfgang Schäuble, podľa ktorého takýto krok doslova podkopáva riešenie financií Španielska.
Za svetlý bod budúcnosti Španielska považujú analytici a v prvom rade španielsky minister financií Luis de Guindos (na obrázku) konkurencieschopnosť španielskych podnikov. Podľa vypracovaného stabilizačného programu pre lepšiu budúcnosť krajiny by už od roku 2013 mal HDP porásť o 0,2 %, klesať nezamestnanosť na hranicu 24,2 %, dôjde k zvyšovaniu nepriamych daní a v roku 2014 by mala začať klesať i zadĺženosť Španielska.
Španielska vláda podnikla viacero krokov, reforiem, ktoré majú pomôcť vyviesť krajinu zo zlej cesty. Medzi takéto „vodítka“ patria tie najtvrdšie škrty v histórii Španielska či nekompromisné zatvorenie 24-och štátnych podnikov.