Podľa medzinárodnej organizácie pre prácu (ILO) je situácia na trhu práce v krajinách sveta alarmujúca. Špecializovaná agentúra OSN to oznámila vo svojej správe v pondelok. Koncom roka 2011 bolo vo svete 196 miliónov nezamestnaných a podľa organizácie ich bude v roku 2012 až 202 miliónov. Predkrízová úroveň by sa mala dosiahnuť až v roku 2016, pričom zlepšenie bude možné badať už na konci roka 2014.
Zhoršený ekonomický vývoj sa prejaví spomalením výroby. Až 40 % nezamestnaných majú vykazovať rozvíjajúce sa ekonomiky. Výrazný nárast nezamestnanosti vidieť medzi dospievajúcimi. Nemecko či Rakúsko patria k málo krajinám, ktoré majú od roku 2007 rastúcu zamestnanosť.
Škrty nám zväzujú ruky
Investičné Noviny komentujú: V súčasnosti, kedy sa krajiny uchyľujú k mohutným škrtom v rozpočte, sa s vysokou nezamestnanosťou bojuje len ťažko. Neexistuje tu žiadny priestor pre štátne stimuly, ako to bolo v krízových rokoch 2008 a 2009. Prepúšťajú sa zamestnanci vo verejnej sfére, zatvárajú sa štátne podniky a zvyšujú sa dane. Pred pridusením ekonomiky varujú viacerí odborníci. Stačí pripomenúť nedávny príhovor prezidenta centrálnej banky USA, Bena Bernankeho. Ten vládu USA varuje, aby zvážila prísne rozpočtové škrty.