Mnohí odborníci tvrdia, že Grécko je už jednou nohou mimo eurozónu. V krajine panuje chaos, politický, ekonomický alebo finančný. Ľudia vyberajú z bánk peniaze a vynášajú ich do zahraničia – či už sú to domy v okolí Londýna, alebo vklady vo Švajčiarsku. Európa sa pýta: A čo potom? Poďme si spoločne ukázať, ako nás môže ovplyvniť výstup Grékov z eurozóny.
EURO – Ešte sa len o eurozóne bez Grécka hovorí a spoločná európska mena už dosahuje niekoľko mesačné minimá. Aktuálne sa voči doláru nachádza na úrovni 1,27 EUR/USD. Je vysoko pravdepodobné, že ak Gréci opustia euro, kurz oproti iným menám pôjde nadol. Import sa pre nás stane drahším, to platí aj pre dovolenky mimo eurozónu. Naopak, lacnejšia mena povzbudí náš vývoz produktov na zahraničné trhy, ako je Čína alebo USA. Vývoj ale môže byť úplne opačný – Investori môžu považovať odchod Grékov za dlhodobé pozitívum a kurz eura sa môže zhodnotiť.
Peniaze v obehu – Predpokladá sa, že ak sa odchodom Grécka z eurozóny zhorší „zdravotný“ stav bánk, Európska centrálna banka zvýši objem lacných úverov, čo bude viesť k inflačným tlakom – teda k rastu cien. Peniaze totiž nevyberajú len Gréci. Zvýšený výber vkladov hlási aj Španielsko, kde musela vláda prikročiť k zoštátneniu 4. najväčšieho bankového domu – Bankia. Štátne rozpočty sú deravé, a tak podanie pomocnej ruky zostáva na ECB.
Akcie a komodity – Aký vývoj naberie euro, sme už uviedli. Pri akciách a komoditách to časom môže byť „rôzne“. Gréci sa určite postarajú o šok na finančných trhoch, čo bude viesť k poklesu pri akciách i komoditách. Otázne je zlato, ktoré sa dlhodobo považuje za bezpečný prístav. Ak však ECB začne nalievať do obehu peniaze, akciové trhy môžu ísť nahor. Investori sa taktiež budú utiekať k americkému doláru, ktorého rast zatlačí na prepad cien komodít. Záujem o dolár ako bezpečného útočiska rastie, o čom sme informovali aj nedávno. Komoditám nepomôžu ani obavy z krízy!
Výnosnosť dlhopisov – po Grékoch bez eura a následnou eskaláciou problémov sa pravdepodobne naštrbí dôvera v menovú úniu, čoho následkom budú oslabené ratingy členských krajín. To sa odrazí v zvýšených nákladoch na refinancovanie vládneho dlhu – vrátane toho slovenského. Ak však s likviditou zasiahne ECB, zvýšené refinančné náklady môže stlačiť nadol.