Pracujete, stretávate sa s priateľmi a večer máte pocit, že vám deň ušiel veľmi rýchlo? Možno len nesprávne riadite svoj čas. Nasledovné tipy vám ukážu, ako preinvestovať každú minútu života čo najefektívnejšie.
1. S časom nezahýbete! Treba si uvedomiť, že deň má 24 hodín, týždeň 7 dní, rok 12 mesiacov. Čas sa jednoducho nemení, je pevne daný. Meníme len jeho využitie!
2. Zistite, čo robíte. Dajte si tu námahu a zistite, kde „utrácate“ svoj drahocenný čas. Možno veľa surfujete na webe či telefonujete s priateľmi. Sledujte svoje aktivity, aby ste získali prehľadný obraz toho čo robíte. Potom si povedzte – toto, alebo toto je pre mňa dôležitejšie, toto menej dôležité, toto zmením atď..
3. Vytvorte si ciele! Napríklad: Povedzte si, dnes strávim surfovaním po webe len hodinu a pol, na priateľov si vyčlením dve hodiny, aktivity, ktoré mi trvajú 30 minút skrátim na 20 min. a podobne. Ciele vám pomôžu nasmerovať sa tam, kde chcete byť!
4. Pomôžte si organizérom či iným softvérom: nebojte sa použiť niektorý z time-programov, ktorý vám pomôže pri plánovaní dňa. Nastavte si upomienky, udalosti, plánujte si schôdzky. Určite si, kedy sa má stretnutie začať a kedy končiť a zároveň sa snažte tieto termíny dodržať!
5. Stanovte si priority! Ak máte na deň vytýčených 15 úloh, spýtajte sa sám seba: Ktoré musím naozaj splniť, ktoré sú pre mňa prvoradé. Každé ráno tak venujte plánovaniu programu 30 minút. Nepodceňte to, veď práve čas, v ktorom si plánujete deň, je tým najlepšie využitým časom.
6. Nenechajte sa rušiť! Zvoní vám telefón a pípa pošta – Skype, Facebook. Povedzte si, idem pracovať a hoďte sa do offline stavu a stíšte zvonenie na mobilnom telefóne. Pre e-mailové správy, telefonáty či inú poštu si naplánujte ďalší vyhradený časový interval.
7. Zorganizujte si systém. Ak máte doslova rozhádzané súbory vo svojom laptope, je samozrejmé, že hľadanie určitej veci vám rapídne odhryzne z času. Predchádzajte tomu a svoje systémy či databázy si organizujte. Platí to samozrejme aj pre veci mimo IT.
8. Nečakajte: Idete k zubárovi a v čakárni strávite dobrú hodinu. Netočte len palcami a nedumajte, kedy konečne prídete na rad. Dnešná technológia (netbooky, tablety, smarfóny) vám umožňuje zostať so svojou prácou v spojení aj z čakárne u zubára!
9. Vypracujte si postupy, ktorý sa budete pridržať. Ak príde krízová chvíľka, budete pripravený a ušetríte množstvo času.
10. 5 minút pred a po! Pred každou činnosťou (schôdzkou, rozhovorom) si vyhraďte 5 minút, v rámci ktorých si ujasníte, čo chcete v danej úlohe splniť, dosiahnuť. Ďaľších 5 minút si vyhraďte po skončení aktivity, v rámci ktorých budete analyzovať, či sa vám vytýčené ciele podarilo naplniť.