Píše sa rok 2016 a na stredné školy sa masívne distribuujú nové učebnice. EURONOMIKA, píše sa veľkými žltkastými písmenami na modrom obale učebníc. Mnohí žiaci sa zamýšľajú: Čo to tá euronomika je? Aj keď existuje množstvo charakteristík, nám sa páči práve táto: Ide o vedu, ktorá poprela všetky doterajšie zákony ekonómie. Zakladateľom je Euräs Unione, Problemis Euronomikus a Carlos Euráčes.
Masívna solidarita
Cieľom euronomiky nie je nastoliť ekonomickú rovnováhu, ale skôr obrniť silných jedincov, ktorí sa (za podmienky ceteris paribus) postarajú o tých slabších. V učebniciach sú krásne príklady (dokonca s ilustráciami), ktoré tieto situácie znázorňujú.
Hlavným princípom nie je voľná ruka trhu, ale masívna solidarita, ktorá rieši problémy, rieši problémy a navyše rieši problémy. V prípade, ak problémy nerieši, je potrebné objem solidárnosti navýšiť (aj keď umelo). K tomu slúžia viaceré nástroje: Vhodným príkladom je tzv. euroval (viac o ňom nájdete v učebniciach EURONOMIKY – Kapitola Nástroje solidarity).
(Ne)závislosť a Anarchia
Euronomika ako veda je tiež typická svojim unikátnym prístupom k centrálnym inštitúciám. Slovo nezávislosť v jej učebniciach nenájdete. Platia tu totiž silné priamo úmerné vzťahy medzi centrálnou bankou a vládnym aparátom, takže o nezávislosti, ktorú sa teraz učíte, v euronomike počuť nebudete! Boli to práve P. Euronomikus a C. Euráčes, ktorým sa v dobe zrodenia tejto vedy, nezávislosť centrálnej banky nepáčila.
Výraznou črtou tejto náuky je fakt, že Euronomika je jedným z mála systémov, v ktorom sa dajú v čase porušovania pravidiel meniť zásady. Aj keď to miestami pripomína anarchiu, nakoniec sa dohodnú nové „pravidlá“ (zvykne sa používať aj pojem pakt).
V porovnaní s predchádzajúcimi vedami, sa v euronomike menil postoj k bezrizikovým aktívam. Kým doteraz boli bezrizikovou investíciou dlhopisy, v euronomike to už neplatí. Dlhopisy sa stali vysoko výnosnou investíciou, najmä v štátoch ako Španielsko, Írsko či Taliansko. Ako tvrdia autori publikácie, bezrizikové už nie je nič!
Euronomika tak prináša nový pohľad na súčasné ekonomické a finančné vzťahy medzi subjektmi trhu. Či pôjde o zlepšenie vzájomného pôsobenia subjektov, uvidíme v nadchádzajúcom období (až nejaké pre euro bude).
Presne sem to ide. Čo bolo neplatí a pravidlá sa prispôsobujú. Už nás na to upozorňuje aj USA či krajiny BRIC že takto to jednoducho nemôže dalej ísť