V Petrohrade sa dnes začal dvojdňový summit lídrov priemyselne vyspelých a rozvíjajúcich sa krajín patriacich do zoskupenia G20.
Hlavným cieľom tohto zasadnutia je snaha o obnovu globálneho ekonomického rastu. „Našou hlavnou úlohou je svetovej ekonomike prinavrátiť stabilný a vyvážený rast“, uviedol v Petrohrade ruský prezident Vladimir Putin. Okrem toho sa budú lídri krajín venovať témam ako boj proti daňovým rajom či prísnejšia kontrola globálnych financií.
Aj keď sýrsky konflikt nie je súčasťou oficiálneho programu, prítomnosť tejto problematiky na pozadí summitu sa nedá nevšimnúť. Popri sýrskej kríze je dominujúcou témou americká centrálna banka (FED) a jej robustné menové stimuly, k čomu sa už vyjadrili viacerí predstavitelia.
Nervózne hlasy sa ozývajú najmä z rozvíjajúcich sa krajín, ktorým miliardové injekcie FEDu priviali obrovský objem zahraničného kapitálu. K väčšej opatrnosti pri zmene menovej politiky už vyzvala juhokórejská prezidentka Park Hye Geun. Podobne sa vyjadrili aj čínski predstavitelia, ktorí od USA chcú, aby dbali na “vedľajšie účinky”.
Indický premiér Manmohan Singh zas apeluje na to, aby sa krajiny G20 intenzívnejšie podieľali na spolupráci v oblasti menovej politiky.
Vladimir PutinPutin a spol. si už vytvorili 100-miliardový vankúš!
Vzhľadom na to, že rozvíjajúce sa ekonomiky trpia blížiacim sa koncom “nalievania dolárov”, sa ich lídri rozhodli pre vlastné riešenie. Ako na okraji summitu uviedol ruský prezident Vladimir Putin, zoskupenie piatich rozvíjajúcich sa trhov (BRIC) sa dohodlo na tvorbe rezerv v objeme 100 miliárd dolárov.
Tento tlmiaci vankúš má krajinám pomôcť ochrániť vlastné meny pred prípadnými turbulenciami. „Iniciatíva vytvoriť skupinu zahraničných rezerv sa nachádza v záverečnej fáze“, podotkol Putin.
Po tom, čo bola dôvera investorov v americkú ekonomiku obnovená, má FED dôvod odstaviť svoje miliardové finančné injekcie. Očakáva sa, že už tento mesiac pritiahne svoju ultrauvoľnenú menovú politiku.
Takémuto rozhodnutiu nahrávajú aj aktuálne ekonomické dáta USA, ktoré sú omnoho lepšie než očakával trh. Stačí sa pozrieť na aktuálnu hodnotu indexu ISM pre sektor služieb, ktorý zaznamenal najvyššiu úroveň za viac ako 7 rokov.