Ako vyplýva z najnovších údajov organizácie World Gold Council, medziročne sa oficiálne svetové rezervy zlata zvýšili o 300 ton. Z údajov tiež vyplýva, ktoré krajiny na zlate „sedia najviac“. Tu sú:
5. Čína – 1054 ton
S oficiálnymi zásobami zlata na úrovni 1054 ton sa Čína v rebríčku krajín s najväčšími rezervami zlata umiestňuje na piatom mieste. K výraznejšiemu nákupu zlata táto krajina prikročila v roku 2011, aby diverzifikovala svoje rozsiahle investície v amerických dlhopisoch.
4. Francúzsko – 2435 ton
Na štvrtom mieste sa umiestňuje Francúzsko, ktoré drží zlaté rezervy v objeme 2435 ton. V rámci Dohody centrálnych bánk o zlate (Central Bank Gold Agreement, skr. CBGA) Francúzsko predalo 572 ton žltého kovu. Francúzska centrálna banka (Bank of France) uvádza, že aktuálne nebude redukovať zlaté zásoby, pretože jej poskytujú istotu a absorbujú kolísavosť v súvahe.
3. Taliansko – 2451 ton
Taliansko drží o 16 ton zlata viac ako Francúzsko – s objemom 2451 ton zlata je treťou krajinou sveta s najväčším objemom zlatých rezerv.
Aj keď Banca d’Italia počas dlhovej krízy čelila tlaku, aby odpredala časť svojich zlatých rezerv, centrálna banka tento krok odmietla s vyjadrením, že „zlato podporuje nezávislosť centrálnych bánk a upevňuje pozíciu konečného nositeľa finančnej stability v krajine.“
2. Nemecko – 3387 ton
Nemecká Bundesbanka od roku 2009 znížila oficiálne rezervy zlata o takmer 5 ton. V súčasnosti drží 3387 ton zlata. Ako vyplýva z údajov World Gold Council, zásoby zlata majú až 72 %-ný podiel na celkových zahraničných rezervách Nemecka.
1. USA – 8133 ton
S mimoriadnym náskokom sa na prvom mieste usádzajú Spojené štáty americké, ktorých oficiálne rezervy zlata dosahujú objem 8133 ton. Prvé miesto pritom obsadzujú od roku 1952 – v tom čase centrálna banka USA držala viac ako 20 tisíc ton žltého kovu.
oficiálne rezervy USA =D =D vykázané na toaletnom papieri s hnedou pečiatkou =D … a keď by ste to chceli skontrolovať fyzicky tak vás tam nepustia … prečo asi ?