1. Insolventná Bitcoin burza Mt. GOX sa vzdala plánu na obnovu v rámci bankrotovej ochrany. Súd v Tokiu odsúhlasil likvidáciu burzy, keďže uznal, že pre spoločnosť by bolo ťažké realizovať rehabilitačný proces. Japonská burza v Tokiu sa zrútila vo februári tohto roka, keď ohlásila stratu 850 tisíc Bitcoinov.
2. Zásoby ropy v USA v uplynulom týždni prekvapivo vzrástli. Ako dnes vo Washingtone informovalo americké ministerstvo energetiky, ropné rezervy sa navýšili o 10 miliónov barelov na 394,1 mil. barelov. Ekonómovia očakávali nárast len o 1,75 mil. barelov. Cena ropy dnes rastie – nahor ju tlačí ukrajinská kríza.
3. Americký priemysel má za sebou skvelé mesiace. V marci totiž priemyselná produkcia USA vzrástla o 0,7 %, pričom ekonómovia počítali s nárastom len o 0,5 %. Navyše, februárový údaj bol revidovaný z +0,6 % na +1,2 %.
4. Čínsky ekonomický rast spomaľuje. Druhá najväčšia ekonomika sveta si z prvého štvrťroku odnáša medziročný rast o 7,4 % (odhady hovorili o raste 7,3 %). V poslednom kvartáli minulého roka to bolo ešte 7,7 %. Kým investície a priemyselná výroba zaostali za odhadmi, pozitívne prekvapili maloobchodné tržby.
5. Internetový priekopník Yahoo Inc. zverejnil čísla za prvý kvartál tohto roka. Zisk na akciu dosiahol 0,38 USD , pričom analytici počítali so ziskom na akciu 0,37 USD. Spoločnosť ťažila najmä zo silného rastu čínskeho obchodu Alibaba, v ktorom drží 24 %-ný podiel. Akcie Yahoo dnes získavajú 6,50 %.
6. Viac než sa očakávalo zarobil aj známy producent čipov Intel. Môže za to rast v dátových centrách a známky zlepšenia na trhu osobných počítačov. Zisk na akciu za prvý kvartál predstavoval 38 centov. Analytici očakávali 37 centov na akciu.
7. Akciové trhy dnes získavali. Ekonómovia to zdôvodňujú lepšími než očakávanými dátami z Číny, pozitívnym vývojom amerického priemyslu a taktiež dobrými kvartálnymi správami. Akciový benchmark Dow Jones získava 0,50 %, širší index S & P 500 rastie o 0,39 %.
8. Čísla za prvý štvrťrok tohto roka zverejnila aj americká banka Bank of America, ktorá za prvý kvartál vykázala stratu 276 mil. dolárov. Banku aj naďalej tlačia právne náklady, ktoré vyplývajú z finančnej krízy.
9. Britská miera nezamestnanosti poklesla na 5-ročné minimum, z predošlých 7,2 % na 6,9 %. Ide o lepší než očakávaný výsledok, keďže analytici počítali s úrovňou 7,1 %.
10. Na programe je dnes zverejnenie „Béžovej knihy“, správy, ktorú vydáva americká centrálna banka (FED). Tá bude v USA zverejnená o 20:00 (nášho času).