1. Cena ropy dnes vystrelila výrazne nahor. Môže za to Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), ktorá signalizovala znižovanie produkcie. Barel ropy WTI dražie o 1,33 % na 99,369 dolára, ropa WTI získava 93,738 USD. Podľa generálneho tajomníka OPECu môže produkcia ropy krajín OPEC v budúcom roku poklesnúť o pol milióna barelov denne na 29,5 mil. barelov.
2. Nemecká ekonomika opäť sklamala. Index ZEW, ktorý odzrkadľuje ekonomické očakávania nemeckých expertov, v septembri oproti augustu poklesol o 1,7 bodu na 6,9 bodov, čo je najnižšia úroveň od konca roku 2012.
3. Špekulácie sa potvrdili. Čínsky internetový obor Alibaba Group rozšíril cenové rozpätie pre prvotnú verejnú ponuku akcií (IPO) z pôvodných 60 – 66 USD na 66 – 68 dolárov/akciu. Hodnota firmy tak porastie o 21,4 mld. dolárov na 165 miliárd dolárov.
4. Ako dnes informoval Štatistický úrad SR, nové objednávky v priemysle klesli v júli oproti júnu o 2,8 %. V júli dosiahli nové objednávky v priemysle objem 3 239,6 mil. eur. V porovnaní s júlom 2013 je to nárast o 1,8 %.
5. Priame zahraničné investície v Číne oslabujú. V auguste objem investícií v Číne dosiahol 7,2 mld. dolárov, čo je medziročný pokles o 14 %. Aktuálna úroveň je najnižšou od februára 2012.
6. Aj napriek mnohým varovaniam pred spľasnutím bubliny na akciovom trhu majú investori naďalej býčiu náladu. Vyplýva to z prieskumu Barclays, do ktorého bolo zapojených 972 investorov. Viac ako polovica oslovených si myslí, že práve akcie v nasledujúcom štvrťroku ponúknu tie najlepšie výnosy.
7. Nový turecký prezident Recep Erdogan pohrozil ratingovým agentúram vyhostením. Podľa neho ratingovky ignorujú skutočnosť, že krajina je od prezidentských volieb stabilnejšia. Krajina už ukončila spoluprácu s agentúrou S&P, nasledovať môže Moody’s a Fitch.
8. Inflácia v Británii oslabuje. V auguste v porovnaní s júlom ceny poklesli o 0,1 %, za čo môžu najmä nižšie ceny potravín. Medziročný rast cien dosahuje 1,5 %, čo je čoraz hlbšie pod 2 % inflačným cieľom centrálnej banky Bank of England.
9. Akciové trhy sú pred zajtrajším zasadnutím Federálneho rezervného systému (Fed) opatrné. Obavy zo zvyšovania sadzieb dostali európske akciové indexy pod tlak. Euro Stoxx 50 stratil 0,31 %. V červenom uzavrela aj burza v Paríži či vo Frankfurte nad Mohanom.
10. Ruský rubeľ pod tlakom. Po tom, čo ruský ex-minister financií varoval pred blížiacou sa hospodárskou recesiou, sa rubeľ voči doláru dostal na historické dno. Čítať viac.