1. Akcie technologickej spoločnosti Apple dnes otvorili so značnou stratou, keď v priebehu jednej minúty oslabili o 3 %. Ako informuje CNBC, podľa analytikov za to môže banka Morgan Stanley, ktorá svojim klientom odporučila zredukovať podiel v Apple. Banka okrem toho zhoršila hodnotenie technologického sektora USA.
2. Ratingová agentúra Moody’s znížila rating Japonska o jeden stupeň – japonský rating bol znížený z Aa3 na A1. Japonský jen voči doláru sa po tomto rozhodnutí prepadol na 7-ročné minimum.
3. Ruská mena vo voľnom páde. V dnešnom obchodovaní sa rubeľ voči doláru prepadol o takmer 6 % – USD/RUB siahol až na 53,8 rubľov, čo je rekordné maximum. Za masívnym oslabením ruskej meny stojí výrazný pokles cien ropy.
4. Vo švajčiarskom referende o zlate sa nepodarilo schváliť návrh, aby tamojšia centrálna banka viazala v zlate až 20 % svojich rezerv. Zlato ako aj striebro bolo po oznámení výsledkov vypredávané. Zobraziť viac
5. Hospodársky rast Číny pokrivkáva. Oficiálny index nákupných manažérov v novembri oslabil z 50,8 bodu na 50,3 bodu, čo je najslabšia hodnota za posledných 8 mesiacov. Ekonómovia počítali s poklesom na 50,5 bodu. To ale nie je všetko – index britskej banky HSBC oslabil na 6-mesačné minimum 50 bodov.
6. Ázijské akcie sa po dátach z Číny ponorili do červených čísel. Hongkongský index Hang Seng stratil viac ako 600 bodov na 23 360 bodov. Juhokórejský index Kospi oslabil 0,80 %.
7. Taliansko naďalej v recesii. V treťom kvartáli talianske hospodárstvo pokleslo o 0,1 %, čím bol potvrdený prvý odhad. V predošlom štvrťroku ekonomika Talianska poklesla o 0,2 %.
8. Britská vláda údajne plánuje investovať až 15 miliárd libier na výstavbu ciest. Britský minister dopravy Patrick McLoughlin predstavil celkom 84 nových dopravných projektov, v rámci ktorých má v Británii pribudnúť 2000 kilometrov nových ciest.
9. V novembri došlo k miernemu zlepšeniu sentimentu v britskom priemysle. Index nákupných manažérov Markit v novembri posilnil o 0,2 bodu na 53,5 bodu. Analytici počítali s oslabením na 53 bodov.
10. Nielen v Číne došlo k ochladeniu priemyselného sentimentu. Index PMI pre USA v novembri oslabil z predošlých 55,9 bodu na 54,8 bodu, čo je najnižšia hodnota od januára. Ostro sledovaný index ISM oslabil z 59 bodov na 58,7 bodu. Ekonómovia počítali s ešte výraznejším poklesom indikátora na 58 bodov.