1. Nový generálny riaditeľ spoločnosti McDonald’s Steve Easterbrook predložil svoj dlhoočakávaný plán reštrukturalizácie. Z najväčšieho fastfoodového reťazca má byť moderná a progresívna „burger“ spoločnosť. Nový šéf chce znížiť náklady, zlepšiť kvalitu potravín či osviežiť zatuchnutý imidž značky prostredníctvom novej ponuky.
2. Čínska ekonomika vykazuje ďalšie známky oslabenia. Čínsky index nákupných manažérov HSBC v apríli klesol až na 48,9 bodu, čo je najnižšia hodnota od apríla minulého roka. Nepotvrdil sa tak predbežný odhad na úrovni 49,2 bodu.
3. Slabšie dáta podporili čínske akcie, za čo môžu očakávania, že Peking čoskoro príjme rad stimulačných opatrení na podporu oslabenej ekonomiky. Akciový index Shanghai Composite získal 0,58%.
4. Gréci by o zotrvaní v eurozóne mali hlasovať v referende. Presne toto si myslí bývalý grécky premiér Giorgos Papandreou, ktorý to uviedol v komentári pre nemecký denník“Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Je to už druhýkrát, čo Papandreou požaduje takéto referendum. Jeho prvý pokus zlyhal pre odpor Nemecka a Francúzska.
5. John Chambers odstupuje z postup výkonného riaditeľa spoločnosti Cisco. Americká spoločnosť o tom informovala dnes. 65-ročného Chambersa vystrieda 49-ročný Chuck Robbins
6. Index PMI pre eurozónu v apríli spomalil z marcových 52,2 bodu na 52 bodov. V marci indikátor dosahoval 10-mesačné maximum. Indikátor sa ale naďalej nachádza nad úrovňou 50 bodov, čo signalizuje expanziu ekonomickej aktivity.
7. Priemyselné objednávky v USA rástli v marci silnejšie než očakávali analytici. V porovnaní s februárom vzrástli o 2,1%, pričom ekonómovia počítali s nárastom o 2%
8. Dlhopisový kráľ Bill Gross vyhlásil, že býči trh pri akciách a dlhopisoch čoskoro končí. “Kyslík založený na úveroch končí”, uviedol vo svojom výhľade s názvom “A Sense of an Ending” .
9. Po predošlom slabom týždni dnes nemecký akciový index DAX 30 výrazne získaval. Index uzavrel vyššie o 1,44% na11 619 bodov. V minulom týždni index stratil až 3%. Najviac z indexu sa dnes zelenali akcie Adidas.
10. Ropa v červenom. Brent tratí 0,41%, WTI oslabuje o 0,76%. O nové signály sa postarala Čína, ktorá je druhým najväčším spotrebiteľom ropy na svete. Index PMI HSBC poukázal na klesajúcu priemyselnú produkciu, čo tlačí na ceny na ropnom.