1. Indická ekonomika, ktorá je treťou najväčšou v Ázii, si z uplynulého fiškálneho roka (apríl 2014 – marec 2015) odnáša rast o 7,5%, čím prekonala aj rast Číny. Rast prekonal očakávania na úrovni 7,3%-. Analytici ale zostávajú skeptický, keďže slabosť preukázali dôležité odvetvia ako priemysel či bankový sektor.
2. Chicagský index nákupných manažérov (PMI) sa v máji prepadol z predošlých 52,3 bodu na 46,2 bodu, čo bolo pre trh nepríjemné prekvapenie. Analytici totiž očakávali nárast indexu na 53 bodov. Index sa navyše prepadol pod dôležitú hranicu 50 bodov.
3. Americký index spotrebiteľskej dôvery, ktorý zostavuje Univerzita Michigan, v máji oslabil z predošlých 95,9 bodu na 90,7 bodu. Analytici počítali s ešte výraznejším prepadom na 89,5 bodu.
4. Po slabých dátach z USA dnes euro voči doláru dokázalo posilniť až nad 1,10 dolára. Neskôr menový pár časť ziskov skorigoval a aktuálne sa obchoduje na úrovni 1,09634 dolára.
5. Francúzsko chce, aby Veľká Británia zostala v Európskej únii. Takto sa dnes po stretnutí s britským premiérom Cameronom vyjadril francúzsky prezident Hollande. David Cameron tiež uviedol, že status quo pre Európu nie je dobré a že verí na zmeny, ktoré budú prospešné pre celú Európu.
6. Pozrime sa na dáta z Japonska: výdavky domácností v apríli medziročne oslabili o 1,3%, pričom trh počítal s nárastom o 3,1%. Ide už o 13. pokles spotrebiteľských výdavkov za sebou. Miera inflácie dosahuje 0,6%, čo je stále hlboko pod cieľom centrálnej banky.
7. Švajčiarska ekonomika v prvom kvartáli v porovnaní s predošlým štvrťrokom oslabila o 0,2%, pričom analytici počítali so stagnáciou. Pre Švajčiarsko je to prvý pokles HDP za posledných tri a pol roka. Pod negatívny vývoj sa podpísalo prudké posilnenie franku, ktoré sa postaralo o šok na finančných trhoch.
8. Brazílske hospodárstvo oslabuje o niečo menej ako počítali analytici. V prvom kvartáli tamojšia ekonomika oslabila o 0,2%, pričom trh počítal s poklesom o 0,5%. Za spomalením hospodárstva stoja najmä nízke ceny komodít, nízka dôvera investorov či pomalší globálny rast.
9. Hrubý domáci produkt USA v prvom kvartáli medziročne poklesol o 0,7%, pričom v predošlom odhade sa počítalo s rastom o 0,2%. Analytici však počítali s poklesom až o 0,8%. Medzikvartálne došlo k poklesu o 0,1%, čo bolo v súlade s očakávaniami. Čítať viac
10. Cena ropy dnes získava o viac ako 4%, čo je odrazom oslabenia amerického dolára či včerajších údajov, ktoré poukázali na pokles ropných zásob v USA. Brent získava 4,07% na 65,49 dolára/barel, cena WTI získava 4,19% na 60,42 dolára/barel.