1. Šéfka americkej centrálnej banky (Fed) Janet Yellenová dnes pred Výborom pre finančné služby uviedla, že ak sa ekonomika bude vyvíjať tak, ako Fed očakáva, hospodárske podmienky budú v určitej fáze tohto roka vhodné pre zvýšenie sadzieb.
2. Po vyjadreniach J. Yellenovej, ktorá naznačila skoré zvyšovanie sadzieb, začal americký dolár výrazne posilňovať, zlato sa naopak prepadlo na tohtoročné minimum. Dolárový index získava 0,53%, menový pár EUR/USD oslabuje o 0,60% na 1,0945 dolára.
3. Japonská centrálna banka Bank of Japan znížila prognózu rastu japonskej ekonomiky pre aktuálny fiškálny rok, a to z predošlých 2% na 1,7%. Dôvodom zhoršenej prognózy je podľa BoJ neistota na kľúčových rozvíjajúcich sa trhoch.
4. Rast čínskej ekonomiky v druhom kvartáli prekonal očakávania analytikov. Najväčšie ázijské hospodárstvo rástlo tempom 7%, pričom konsenzus počítal s rastom 6,9%.
5. Okrem čínskeho HDP pozitívne prekvapili aj ostatné čínske makrodáta. Investície v mestských oblastiach rástli v júni tempom 11,4%, priemyselná produkcia vzrástla o 6,8% a maloobchodné tržby o 10,6%, pričom všetky dáta dopadli lepšie, než počítali analytici.
6. Aj napriek lepším než očakávaným dátam z Číny sa tamojšie akcie opäť pustili nadol. Akciový index Shanghai Composite stratil 3,03%, hongkonský benchmark Hang Seng zatvoril so stratou o 0,26%. Zvyšok Ázie sa zelenal: Nikkei 225 získal 0,38%, Kospi posilnil o 0,66%, austrálsky ASX vzrástol o 1,05%.
7. Po poklese v apríli a v máji zaznamenáva americký priemysel opäť rast. Priemyselná produkcia v júni v porovnaní s májom posilnila o 0,3%, čo prekonalo odhad na úrovni +0,2%.
8. Americký bankový obor Bank of America zvyšuje zisk. V druhom kvartáli banka zarobila 5,3 miliardy dolárov, čo je v medziročnom porovnaní až dvojnásobok. Za silnými číslami stojí podľa banky aj zlepšenie americkej ekonomiky. Akcie vzrástli o 3%.
9. Nezamestnanosť vo Veľkej Británii rastie prvýkrát za posledné dva roky. Za obdobie marec – máj tu počet ľudí bez práce medzikvartálne vzrástol o 15-tisíc na 1,85 milióna nezamestnaných. Pozitívom je tempo rastu miezd, ktoré dosiahlo 3,2%.
10. Cena ropy dnes výrazne stráca. Barel ropy Brent lacnie o 2,68%, WTI oslabuje o 3%. Obchodníci poukazujú na silnejší americký dolár, ktorý predražuje nákup ropy investorom z iných menových oblastí.