Víťazstvo Donalda Trumpa v nedávnych amerických prezidentských voľbách mnohých ekonómov a trhových analytikov zaskočilo. Finančné trhy sa totiž riadili podľa predvolebných prieskumov a doterajšej tradície, že voliči sa v prípade vyrovnaných síl, vždy radšej priklonili k už známemu kandidátovi.
V súčasnosti je hodnotiť vplyv prekvapivého výsledku na finančné trhy ešte príliš skoro. Historické dáta hovoria, že výkon akciového indexu S&P500 býva oveľa vyšší, keď na prezidentskej stoličke sedí kandidát z Demokratickej strany. D. Trump však nepatrí medzi bežných republikánov. Jeho hospodárska politika je založená na protekcionizme a aj na keynesiánskom pozeraním sa na ekonomiku.
Bezprostrednou otázkou však je, ktoré sľuby zo svojho predvolebného programu sa bude nový prezident snažiť uskutočniť. Vidíme, že svojho záväzku o zrušení Obamacare už ustúpil. Čo však ďalšie?
Ak by sa D. Trump držal svojho ambiciózneho plánu masívne investovať v infraštruktúre, bude mať na americkú ekonomiku a tým pádom aj na akciové trhy, pozitívny vplyv. Na druhej strane ak sa rozhodne pre protekcionistické opatrenia proti Číne, ktorá nákupom impozantného množstva štátnych dlhopisov financuje obrovský americký deficit, môže to vyvolať hospodársku vojnu, ktorá prinesie USA nižší rast a vyššiu nezamestnanosť.
Hlavnou úlohou D. Trumpa bude zabrániť novej recesii, do ktorej by USA mohli spadnúť v najbližšom čase. Od poslednej recesie už totiž prešlo 35 štvrťrokov, a je len jedno obdobie, ktoré bolo v nedávnej histórii úspešnejšie. Bolo to 42 kvartálov s ekonomickým rastom za čias prezidentovania Ronalda Regana. Je preto vysoko pravdepodobné, že prezidentovanie D. Trumpa vážne označí klesajúca ekonomická aktivita v USA.
Nedávne ekonomické dáta už potvrdzujú blížiaci sa koniec amerického hospodárskeho cyklu. Recesia teda už čaká za rohom. Jediným riešením v tejto situácií, by mohli byť práve opatrenia v keynesiánskom štýle, ktoré by naliali do ekonomiky nové peniaze. Vytvorilo by to však ďalší tlak na rozpočtový deficit, ktorý sa tak dostane na nové rekordné úrovne.
Nakoľko ten je masívne financovaný zahraničnými investormi, najmä z ázijských krajín, nový prezident nebude mať inú možnosť, než sa vzdať protekcionistických opatrení voči Číne.
Autor: Christopher Dembik, ekonóm Saxo Bank