Urazený Donald Trump a jeho ťaženie naprieč celou geopolitickou scénou spôsobili zúfalstvo pozorovateľov. Odpoveď trhov je však nateraz zdržanlivá, väčšina tried aktív totiž zatiaľ čaká na ďalší vývoj.
„Na stretnutí krajín G7, niektorí ho označili len za G6 plus jeden, prezident D. Trumpa perlil. Podľa neho by malo byť Rusko opätovne prizvané na rokovania zoskupenia. Navyše sa prezident odmietol podpísať pod spoločné vyhlásenie a pustil sa do bitky s predsedom kanadskej vlády, Justinom Trudeauom,“ vymenúva problematické body John Hardy, menový stratég Saxo Bank. „Ako povedal ekonóm a publicista Raoul Pal, sme v podstate svedkami zavádzania nového svetového poriadku po prvý krát po druhej svetovej vojne. Je to obrovská zmena“ upozorňuje J. Hardy.
Avšak bezprostredné trhové pohyby sú nateraz len minimálne. Významnejšou reakciou je len oslabenie kanadského dolára, ktorá sa po otvorení burzy z dôvodu neistoty mierne oslabil.
Pokiaľ ide o akcie, najväčší dopad bude mať to, že D. Trump plánuje uvaliť clá na automobilové diely dovážané do USA. „Mali by sme spozornieť pri nemeckých a francúzskych výrobcoch automobilov, pretože tých by nové clá poškodili najviac,“ upozorňuje Peter Garnry, akciový stratég Saxo Bank.
Dobré správy pre euro
Nový taliansky minister financií tvrdí, že chce, aby Taliansko zostalo v eurozóne, a tiež že chce znížiť dlh krajiny. J. Hardy poukazuje na to, že tieto názory sa zdajú byť v rozpore s politikou vládnej koalície. Napriek tomu sa talianske dvojročné dlhopisy po otvorení burzy obchodovali o 40 bázických bodov nižšie, čo je pomerne dobrá správa pre euro, navyše pred tohto týždňovým zasadaním Európskej centrálnej banky.
Pokiaľ ide o očakávania ohľadom zvyšovania sadzieb americkým FEDom, až 90 percent obchodníkov si myslí, že FED tento týždeň zvýši svoje sadzby.
Témou tohto týždňa bude tiež Brexit. Očakávame totiž hlasovanie, ktoré by pre vládu Terezy Mayovej mohlo byť existenčné, ak by členovia jej strany hlasovali proti.
Ropa a zlato v očakávaní
Aj komodity tento týždeň zažijú rušný týždeň. OPEC a americká EIA zverejnia pre trh dôležité dáta, pripomína Ole Hansen, komoditný stratég Saxo Bank. „Rast politického vplyvu na čierne zlato spôsobuje vrásky na čele obchodníkov, ktorí nevedia, akým smerom sa ropa vydá ďalej,“ hovorí analytik.
Zlato zostane prilepené na úrovni 1300 dolárov za uncu, z dôvodu slabšieho dolára, nervóznej geopolitickej situácie a pred zvýšením sadzieb FEDom, ktorý zasadá v stredu 13. júna. Prelomenie hranice 1286 dolárov, alebo naopak 1308 dolárov, by pravdepodobne určilo, akým smerom bude zlato pokračovať, myslí si O. Hansen.