Zlato tento týždeň prelomilo hranicu 1600 dolárov za uncu a obchoduje sa na najvyšších úrovniach od roku 2013.
Nad 1600 dolárov sa žltý kov dostal ešte v utorok a odvtedy neustále rastie. Aktuálne sa predáva za 1633 dolárov za uncu. Deje sa to pri súčasnom raste hodnoty dolára, čo je nezvyklý jav. Hodnota dolára a zlata sa väčšinou vyvíjajú protichodne. Aktuálne dolár posilnil voči euru na 1,08.
Záujem o zlato ako o bezpečné aktívum sa zvyšuje aj napriek tomu, že obavy z koronavírusu Covid 19 sa zmierňujú a trhy nadobudli presvedčenie, že pôjde o záležitosť s dozvukom len počas prvého štvrťroka tohto roku. Investori počítajú aj s pričinením centrálnych bánk a vlád, ktoré urobia podľa nich všetko potrebné, aby navrátili ekonomiku späť na rastovú trajektóriu.
Prečo teda zlato rastie? Je to podľa nás paradoxne preto, že všetky ostatné aktíva, najmä akcie, rýchlo rastú. Investori tak majú obavy z ich pádu a chcú svoje stávky strategicky diverzifikovať. Časť peňazí preto preventívne umiestňujú do zlata, ako do bezpečného prístavu. Zlato je zároveň útechou aj pre tých, ktorí si myslia, že koronavírus bude mať predsa len vážnejšie dôsledky, ako sa očakáva.
Už v januári investori bojovali s neistotou spôsobenou americko-iránskym vojenským napätím. ETF fondy zamerané na zlato vtedy kupovali denne 1,3 tony žltého kovu. Vo februári sa tento prílev zvýšil na 1,9 tony denne.
Keďže zlato rastie za nezvyčajných podmienok ako posilnenie dolára a rast na akciových trhoch, ťažko predpovedať, kedy by sa jeho posilňovanie mohlo zastaviť. Zdá sa, že kým budú mať investori pocit, že vývoj na akciových trhoch nie je zdravý, záujem o zlato bude pretrvávať.
Ole Hansen, komoditný analytik Saxo Bank