Rokovanie ministrov financií eurozóny – Euroskupiny, bolo v utorok po 16tich hodinách neúspešného vyjednávania prerušené. Problémom je protichodný postoj Talianska a Holandska. Diskusia sa obnoví dnes.
Nekonečný pingpong medzi Talianskom a Holandskom viedol k ďalšiemu mítingu ministrov financií eurozóny bez dohody, podobne ako pred dvoma týždňami. Problematické body sa týkali použitia Európskeho stabilizačného programu (euroval) a po-pandemického plánu obnovy hospodárstva. Nemecko a Francúzsko budú teraz pravdepodobne tlačiť na Holandsko a Taliansko, aby zmiernili ich protichodné postoje.
Protichodný postoj Talianska a Holandska
- Šéf euroskupiny Mario Centano po utorkovom rokovaní uviedol: „Dostali sme sa blízko dohody, no ešte stále nie do cieľa“.
- Nemecký minister financií Olaf Scholz nabáda krajiny ku kompromisu.
- Holandský minister financií Wopke Hoekstra povedal: „Na dohodu je zatiaľ príliš skoro“.
Prekvapivé je, že Euroskupina ešte nezmietla tému koronabondov zo stola. Budú teda súčasťou ďalších vyjednávaní. Ako uviedol O. Scholz, názory Francúzska, Nemecka a Španielska dospeli blízko dohody. Protichodné sú však naďalej názory ministrov Holandska a Talianska.
Taliansko totiž požaduje, aby v dohode bolo explicitne uvedené slovo „koronabondy“ nie len „inovatíny finančný inštrument“. Okrem toho chce, aby úvery z eurovalu boli bezpodmienečné.
Holandsko trvá na tom, aby úvery z eurovalu bol poskytované len po splnení určitých podmienok. Zamietlo okrem toho aj diskusiu o pokrízovom balíčku. Úsporná štvorka (Rakúsko, Fínsko, Nemecko a Holandsko) chce aby európska schéma podpory zamestnanosti SURE bola iba dočasná.
Priaznivé vyhliadky
Pri očakávaní záverov dnešného zasadnutia sme pozitívni. Dočkáme sa pravdepodobne revízie viacročného finančného rámca EÚ, vyšších garancií Európskej investičnej banky (pravdepodobne 200 mld. eur) a možno jednorazového transferu postihnutým krajinám vo väčšom ako pôvodne plánovanom objeme. Je tiež pravdepodobné, že európska komisia odsúhlasí program SURE len ako dočasný. Otázne je, ako sa krajiny dohodnú pri použití prostriedkov z eurovalu.
Christopher Dembik, hlavný makro analytik Saxo Bank