Index spotrebiteľských cien (CPI) sa v USA zvýšil v januári na 7,5 %, čo je viac ako sa očakávalo. Inflácia je prítomná naprieč odvetviami a jej veľká časť je štrukturálna. Jej skrotenie si tak vyžiada od Fedu oveľa viac ako zvýšenie úrokových sadzieb o 50 bázických bodov (bps). „Môžeme preto očakávať, že cyklus zvyšovania úrokových sadzieb bude z krátkodobého hľadiska veľmi agresívny,“ predpokladá Christopher Dembik, makro analytik Saxo bank.
Dembik upozorňuje, že pretrvávajúca vysoká inflácia zmaže efekt zvyšovania miezd, najmä v prípade najnižších príjmových skupín. „To následne spomalí rast HDP. Už teraz sa objavujú signály, že inflácia ubližuje kúpnej sile a spotrebe,“ hovorí. Decembrové maloobchodné tržby v USA sklamali (poklesli o 1,9 % oproti očakávaným – 0,1 %). Pokles čiastočne vysvetľuje vlna Omicron, ale aj menší objem nákupov v dôsledku vysokých cien. Podľa Ch. Dembika ak tento negatívny trend potvrdia aj januárové údaje, je čas znížiť predpovede vývoja HDP pre rok 2022.
Čo môžeme očakávať ?
Trhy teraz dávajú marcovému zvýšeniu úrokových sadzieb o 50 bázických bodov 50 % šancu, kým pred zverejnením údajov o spotrebiteľských cenách to bolo len 30 %.
Pravdepodobnosť, že sa inflačné tlaky v krátkodobom horizonte zmiernia, je pritom nízka. „Očakávame, že CPI sa vo februári alebo v marci vyšplhá na 8 %. Fed bol ohľadne vývoja inflácie doteraz príliš pasívny, ale už nemôže dlhšie čakať. Ak Fed nenaplní očakávania, okamžitým rizikom je rýchlejšie sprísnenie finančných podmienok, čo by bola pre centrálnu banku nočná mora,“ dodáva makro analytik Saxo Bank.
Trh aktuálne predpokladá, že Fed bude sprísňovať v období do septembra výraznejšie ako Bank of England (BoE), ktorá bola doteraz považovaná za najagresívnejšiu centrálnu banku z rozvinutých trhov. Prispôsobiť sa svetu bez kvantitatívneho uvoľňovania a nízkych nominálnych úrokových sadzieb bude pre americký dlhopisový trh v najbližších týždňoch a mesiacoch bolestivé. „Nový normál znamená väčšiu volatilitu a vyššie náklady na financovanie. Na toto nie sú všetci účastníci trhu pripravení,“ uzatvára Christopher Dembik.
Čo tlačí na infláciu
Hoci inflácia v USA rastie, na medziročnej báze sa hlavné faktory, ktoré zvyšujú infláciu, nezmenili. Sú to najmä ojazdené autá (+40,5 %), benzín (+40,0 %), dodávky plynu (+23,9 %), mäso/ryby/vajcia ( +12,2 %), nové autá (+12,2 %) a elektrina (+10,7 %).
Aj bez započítania volatilných zložiek ako sú energie, zostáva inflácia nepríjemne vysoká na úrovni 6 % (v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka). To naznačuje, že veľká časť inflácie nie je len prechodná, ale štrukturálna.
Výpadky v dodávateľskom reťazci budú pravdepodobne trvať dlhšie, ako sa predpokladalo. Rady lodí čakajúce na vpustenie do prístavu v Los Angeles a Long Beach sú stále dlhé. Spoločne predstavujú približne 40 % objemu dovozu smerujúceho do Spojených štátov. Úzke miesta v dodávkach sa môžu uvoľniť, až keď na trh prídu nové kontajnerové lode, čo bude až od roku 2023. To znamená, že tŕňom v päte pre podniky po celý tento rok zostane globálna doprava.
Ďalším problémom sú podľa nášho názoru ceny nehnuteľností v USA. Inflácia v oblasti bývania stúpa do závratných výšok. Možnosť bývať vo vlastnom je najmenej dostupná od roku 2008.