Existujú prvé náznaky, že inflácia konečne ustupuje, minimálne v Spojených štátoch amerických. Rast cien ťahali najmä vyššie mzdy v dôsledku covidových nerovností, nedostatok pracovnej sily a napätý trh práce. „Teraz sa karta obracia. Za posledných niekoľko týždňov sa objavili správy o plánovaných veľkých prepúšťaniach v technologickom sektore, vrátane firiem Meta, Stripe, Paypal, Microsoft, Amazon, ale nie je to len o technológiách,” hovorí makroekonomický stratég Saxo Bank Christopher Dembik. Zamestnanosť je totiž ukazovateľ, ktorý reaguje s oneskorením. Napríklad úbytok pracovných miest začal osem mesiacov po začiatku recesie v roku 1974.
Niektoré sektory ekonomiky sú na vyššie úrokové sadzby citlivejšie ako iné. Napríklad realitný trh v USA takpovediac kopíruje ekonomický cyklus. „S jeho ochladzovaním, ktoré sa začalo začiatkom roka 2022, klesá s odstupom času aj spotreba tovarov spojených s bývaním, vrátane domácich spotrebičov, náradia pre domácich majstrov a šíri sa aj do zvyšku ekonomiky. Vytvára to tlak na ďalšie tovary dlhodobej spotreby a tým aj na prepravný priemysel,“ vysvetľuje makroekonóm Saxo Bank.
Dodáva, že ďalšie hromadné prepúšťania znamenajú, že spomalenie zvyšovania miezd, ktoré sa práve začalo, bude v USA pokračovať aj v nasledujúcich mesiacoch. Podľa údajov Národnej federácie nezávislých podnikov (NFIB) len 23 % malých podnikov plánuje v nasledujúcich troch mesiacoch zvýšiť mzdy a iné formy kompenzácie, čo je oveľa menej ako 32 % pred niekoľkými mesiacmi na vrchole cyklu. „Kompenzačné praktiky malých podnikov majú tendenciu viesť k širšiemu rastu miezd. Preto môžeme očakávať, že index nákladov na zamestnanosť, ktorý sa nedávno začal spomaľovať, sa bude naďalej pohybovať smerom nadol a v roku 2023 spadne pod 4 %. To by v konečnom dôsledku mohlo zmierniť inflačné tlaky a uvoľniť cestu pomalšiemu tempu zvyšovania úrokových sadzieb zo strany Fedu,“ predpokladá Christopher Dembik.