Akcie aj dlhopisy majú za sebou rok výrazného poklesu. Na vine je inflácia a sprísňovanie menových podmienok v USA, aj v Európe. Čo nás čaká v novom roku? Ten bude opäť priať komoditám, najmä energetickým a tiež priemyselným a cenným kovom. Znovuotvorenie Číny povzbudí čínske akcie a tiež globálny dopyt po komoditách. Je taktiež pravdepodobné, že americký akciový trh zažije oživenie ťahané hmotnými (fyzickými) odvetviami, akými sú obrana, ťažobný priemysel, energetika a biotechnológie. Tie môžu v roku 2023 prekonať svoju tohtoročnú výkonnosť.
Americký akciový trh ovplyvnia v roku 2023 najmä nasledovné faktory:
- Recesia v USA nepríde tak skoro, ako očakáva trh. Americká ekonomika je totiž odolnejšia, ako sa očakávalo.
- Zatiaľ čo rast celkovej inflácie sa môže trochu spomaliť, štrukturálna inflačná sila deglobalizácie bude znamenať, že dlhodobá rovnovážna inflácia v USA bude s väčšou pravdepodobnosťou na úrovni okolo 4 %, a nie na úrovni 2,25%.
- Fed nemusí byť schopný dosiahnuť zníženie sadzieb, v aké trh dúfa. Keďže americká ekonomika je odolná a zatiaľ neupadá do recesie a inflácia zostáva výrazne nad dvojpercentným cieľom Fedu, je nepravdepodobné, že Fed bude schopný znížiť sadzby tak, ako sa očakáva.
Rok 2022 sa niesol v znamení prudkých poklesov. Nasdaq 100 klesol o 33 % S&P 500 o 19 %
Index Nasdaq 100 ukončil rok 2022 poklesom o 33,1 %, čo je najhorší výsledok od roku 2008. S&P 500 bol na tom o niečo lepšie, keď zaznamenal pokles o 19,4 %. V minulom roku vynikla jedine energetika, ktorá ako jediný sektor rástla a to až o neuveriteľných 59 %. Všetkých ostatných 10 sektorov pokleslo – komunikačné služby o 40,4 %, spotrebný tovar o 37,6 %, informačné technológie o 28,9 % a nehnuteľnosti o 28,5 % a zaradili sa tak na chvost akciového trhu. Ten ťahali dole vysoké úrokové sadzby. „Výhľad pre akcie zostáva náročný, pretože inflácia nemusí v roku 2023 klesať tak, ako by investori dúfali,“ hovoria odborníci Saxo Bank.
Nedarilo sa ani americkým štátnym dlhopisom
Výnosy 2-ročných dlhopisov narástli o úctyhodných 372 bázických bodov na 4,43% z úrovne 0,72% za necelých 12 mesiacov. V prípade 10 ročných dlhopisov bol nárast v rovnakom období z 1,51% na 3,87%, teda o 237 bázických bodov. Prudký nárast výnosov a pokles cien štátnych pokladničných poukážok a dlhopisov znamenali, že investori mali len málo možností na hľadanie bezpečia. „Obľúbená skladba portfólia v pomere 60:40, ktoré dobre ochránilo investorov počas Veľkej finančnej krízy v roku 2008 tak v roku 2022 nefungovalo,“ vysvetľujú experti Saxo Bank.
Dlhopisy aj akcie ťahala dole rastúca inflácia a vysoké úrokové sadzby. „Keďže výnosy stúpli na úrovne, ktoré poskytujú zmysluplnejšie výnosy, a Fed signalizoval prechod na riadenie rizika založenom na dátach, sme presvedčení, že dlhopisy budú opäť cennou súčasťou diverzifikovaných investičných portfólií,“ dodávajú odborníci. Napriek tomu, keďže inflácia, aj keď sa jej rast môže spomaľovať, pravdepodobne zostane na vysokej úrovni, je pravdepodobné, že investori budú mať v roku 2023 opäť príležitosť získať dlhopisy s výnosmi vyššími ako sú súčasné úrovne.
Pokles sa nevyhol ani Číne
Index Hang Seng poklesol v minulom roku o 15,5% a index CSI300 o 21,6%. Za posledné dva mesiace sa akcie obchodované v Hongkongu a pevninskej Číne posilnili, pretože Čína nakoniec uvoľnila svoju prísnu politiku nulovej tolerancie covidu a pristúpila k opätovnému otvoreniu ekonomiky napriek stúpajúcemu počtu infikovaných. Vyhliadky čínskej ekonomiky pre rok 2023 sa tak zlepšili. Okrem opätovného otvorenia Čína zintenzívnila svoje úsilie na podporu sektora nehnuteľností v núdzi. Čínske orgány navyše na nedávnej konferencii Central Economic Work Conference deklarovali aj ústretovejšie gesto voči súkromným podnikom, najmä internetovým platformám. „Hongkonské a pevninské čínske akcie tak získavajú pozitívnejšiu tendenciu,“ dodáva Saxo Bank.