Podobne ako iné akciové trhy, aj ázijské akcie začali tento rok vo veľkom štýle. Keď sa bližšie pozrieme na tento región, zistíme, že v Ázii badať oslabenie závislosti od Číny. Potvrdzuje to aj hospodárska nadvýkonnosť regiónu v roku 2022, a to napriek tomu, že Čína zaznamenala spomalenie. Trhová strategička Saxo Bank Charu Chanana hovorí: „Keď sa Čína znovu otvorí, pravdepodobne uvidíme nové modely dodávateľských reťazcov a viac regionálnej spolupráce, ktoré posunú význam Ázie v globálnej ekonomike vyššie,“ vysvetľuje v prognóze banky na prvý kvartál.
Stupňujúce sa obchodné a technologické vojny medzi USA a Čínou podnietili mnohé firmy k diverzifikácii svojich dodávateľských reťazcov, čím chcú znížiť riziká vyplývajúce z uvalených sankcií. Pandémia ukázala, že je potrebné adresovať riziko koncentrácie závislosti od Číny. „Nakoniec vojenská invázia na Ukrajinu a jej vplyv na dodávky plynu do Európy stanovili pre mnohé krajiny, ktoré sú tradične v súlade s americkou zahraničnou politikou, jasný program, aby vyhodnotili odolnosť svojich dodávateľských reťazcov a prehodnotili svoj primárny spoľah na Rusko a Čínu a namiesto nich získavali zdroje od spojenecký krajín,“ hovorí analytička Ch. Chanana.
Ázijské akcie začali rok 2023 vo veľkom štýle, keď akciový index MSCI Asia Pacific a index MSCI Emerging Markets vstúpili v januári na býčí trh a prekonali americký benchmark S&P 500. Akcie poháňali najmä zmeny v čínskej politike a slabší americký dolár. Vplyv rizika, že dôjde k spomaleniu globálnej ekonomiky, ako aj vplyv dlhodobo vysokej inflácie sa však nedá podľa analytičky vylúčiť. Ako ani to, že výhľad domáceho dopytu v Ázii spochybňuje aj nárast úrokových sadzieb v minulom roku.