Kľúčový index mien rozvíjajúcich sa krajín je na dobrej ceste dosiahnuť najlepší výkon od roku 2017. Referenčný index MSCI EM Currency Index v dnešnom obchodovaní získava 0,4 % na 1718,01 bodu, čím navyšuje svoje tohtoročné zisky na 3,44 %.
Za pozitívnym vývojom, ktorý prichádza po oživení od začiatku októbra, stoja najmä lepšie údaje o inflácii v USA, ktoré podnietili očakávania ukončenia zvyšovania úrokových sadzieb zo strany Federálneho rezervného systému a dokonca ich možného zníženia v júni.
Zotavenie mien rozvojových krajín prichádza v roku, ktorý bol poznačený kolísavými pohybmi. Obchodníci boli zaskočení predčasnými stávkami na hospodársky rast Číny, “obrat” Fedu či vývoj inflácie. Po tom, ako októbrové údaje ukázali prudké spomalenie rastu spotrebiteľských cien v USA, sa zdalo, že svetové trhy dospeli ku konsenzu, že éra sprísňovania menovej politiky sa definitívne skončila. To spôsobilo, že americký dolár zaznamenal najväčšie straty za posledný rok a podporilo to investície do rozvíjajúcich sa trhov.
Veľkú časť výnosov v tomto roku dosiahli v Latinskej Amerike a východnej Európe, kde centrálne banky za posledné tri roky uskutočnili jedno z najagresívnejších zvýšení sadzieb. Od začiatku októbra svojim výkonom zahviezdili najmä meny Poľska a Maďarska. Voľby, ktoré vrátili k moci vo Varšave proeurópsku a fiškálne obozretnú alianciu, pomohli zlotému, zatiaľ čo zmiernenie inflácie a relatívne jastrabia centrálna banka podporili forint.
Kolumbijské a mexické peso a brazílsky real zaznamenali nárast minimálne o 15 %, zatiaľ čo stávky na tureckú líru a malajzijský ringgit strácali.
Stratégovia banky Goldman Sachs očakávajú, že rozvíjajúce sa trhy budú aj v roku 2024 poskytovať atraktívne výnosy z carry obchodov. Polovica z 10 % výnosov, ktoré sa očakávajú od štátnych dlhopisov v budúcom roku, bude pochádzať z carry, napísali analytici.