Americká spoločnosť Nvidia, ktorá vyrába čipy pre umelú inteligenciu, zvýšila svoje tržby v prvom kvartáli medziročne viac než trojnásobne na 26 mld. USD. Ziskovosť vzrástla ešte dynamickejšie – až sedemnásobne na takmer 15 miliárd USD.
Spoločnosť tak prekonala očakávania analytikov, čo sa okamžite odzrkadlilo aj na náraste ceny jej akcií. Tie uzatvorili včerajšie obchodovanie na úrovni 1037 USD za akciu s nastavením na ešte vyššie úrovne. Spoločnosť zároveň sľúbila, že novú generácia grafických procesorov s názvom Blackwell uvedie na trh už o necelý rok.
Z no name firmy do pozície hviezdy
Z nenápadnej spoločnosti založenej v roku 1993 sa Nvidia vyšvihla na firmu s trhovou kapitalizáciou prevyšujúcu 2,5 bilióna USD a tretiu najväčšiu firmu americkej burzy. Tento vzostup je fascinujúci.
Firma bola založená v roku 1993 s myšlienkou vytvoriť 3D grafické karty pre herné a multimediálne trhy. V roku 1999 Nvidia predstavila GPU, jednotku grafického spracovania, ktorá odštartovala éru premeny výpočtového priemyslu. Nvidia veľmi skoro rozpoznala, možno inšpirovaná aj myslením Steva Jobsa, že dôležité je vytvorenie ekosystému, ktorý nielen pridá hodnotu klientom, ale zároveň zvýši aj ich náklady na zmenu dodávateľa. To viedlo k vývoju a spusteniu CUDA Toolkitu v roku 2006, ktorý otvoril možnosti paralelného spracovania GPU vedúceho k prelomovej neurónovej sieti AlexNet v roku 2012. V roku 2018 Nvidia znovu definovala počítačovú grafiku s platformou RTX, ktorá sa stala prvým GPU s tzv. real-time ray tracing (čo je metóda vykresľovania grafiky v reálnom čase, ktorá simuluje fyzikálne správanie svetla).
Všetky tieto inovácie položili základ pre vysoko kvalitnú spoločnosť, ktorou je Nvidia dnes. V priebehu času získava Nvidia obrovský náskok, ktorý konkurencia len ťažko dobieha. Prispeli k tomu aj intenzívne investície do výskumu a vývoja , ktoré sú vysoko nad priamou konkurenciou. “Práve vysoké výdavky na výskum a vývoj spôsobovali, že Nvidia mnohé roky vykazovala zlú návratnosť investovaného kapitálu (ROIC), čo uberalo z atraktivity jej akcií. Je to dôležitá lekcia pre investorov. Vysoký rast tržieb a vysoké výdavky na výskum a vývoj ako percento tržieb sú dva dôležité ukazovatele budúceho úspechu,” vysvetľuje hlavný akciový stratég Saxo Bank Peter Garnry.
Jasnovidec Nvidia
Nvidia bola schopná vidieť budúcnosť skôr ako konkurencia. To jej dalo dobrú pozíciu na to, aby využila veľké posuny vo výpočtovom priemysle, obzvlášť v strojovom učení. Veci sa pre Nvidiu začali meniť vo fiškálnom rouk 2017. Až do tohto bodu Nvidia získavala väčšinu svojich ziskov z predaja GPU používaných na hranie hier. “V roku 2016 nabrali na tempe dva trendy. Bitcoin raketovo vystrelil a s tým aj tučné zisky v ťažbe bitcoinov. Bolo preto potrebných stále viac GPU. Zároveň komunita strojového učenia zaznamenala veľké pokroky, o ktorých Roger Parloff povedal, že „revolúcia hlbokého učenia“ postavená na GPU od Nvidie zmenila priemysel AI,” rekapituluje cestu Nvidia Peter Garnry. Potom však bitcoinový ošial spľasol.
Nvidia tak stúpila do pandemickej doby zranená. No bol to práve Bitcoin, ktorý jej opäť pomohol. Spočiatku dopyt klesol po všetkom, vrátane GPU, no po zverejnení informácie o dostupnosti vakcíny sa svet zľakol inflácie. Bitcoin bol považovaný za potenciálne bezpečné útočisko a milióny nových hobby investorov, ktorí sa pripojili k finančným trhom počas lockdownu, špekulovali so všetkým, vrátane Bitcoinu. To opätovne pomohlo rastu tržieb Nvidie, ako aj tomu, že sa spoločnosť dostala do povedomia investorov.
Koncom roka 2022 nastala ďalšia dôležitá udalosť. OpenAI spustila ChatGPT a zaskočila svet. Technologický sektor okamžite videl potenciál tejto technológie AI a investície do LLM sa zvýšili o sumu, ktorú sme nevideli za celú generáciu. To zvýšilo tržby Nvidie vo fiškálnom roku 24 na 60,8 miliardy USD z úrovne 27 miliárd USD rok predtým a z 3,4 mld. USD pre 15 rokmi.
Konečným ukazovateľom úspechu spoločnosti Nvidia je vývoj ceny akcií. Výnosy z akcií dosiahli v období od decembra 2003 do oznámenia rekordných výsledkov za prvý kvartál na anualizovanej báze 35,6 % v porovnaní so 7,9 % v prípade MSCI World za rovnaké obdobie. Skupina polovodičového priemyslu dodala v rovnakom období 13 % ročne.
Kvalitu spoločnosti definuje ROIC
Keď hovoríme o kvalitnej spoločnosti, konečným meradlom je ROIC. Spoločnosti Nvidia sa desaťročia intenzívnych výdavkov na výskum a vývoj vyplácajú. ROIC rýchlo vyskočila z bežného priemeru tesne nad 10 % na vynikajúcich 30 – 40 %. V poslednom uzatvorenom fiškálnom roku ROIC vzrástla na neuveriteľných 82 %. “Toto je hlavné vysvetlenie raketového rastu ceny akcií. Vysoká ROIC a nízka potreba kapitálových výdavkov (CAPEX) sú magickými ingredienciami pre silné výnosy z akcií. Za posledných 15 rokov vynaložila Nvidia na CAPEX iba 8,2 miliardy dolárov, čo samozrejme nezahŕňa kumulatívne výdavky na výskum a vývoj vo výške 42,5 miliardy dolárov. S týmito investíciami spoločnosť dosiahla na úroveň tržieb prevyšujúcu 100 miliárd dolárov a voľné cash-flow pre akcionárov sa pre tento rok odhaduje vo výške odhadovaných 57 miliárd dolárov. Toto sú proste ohromujúce čísla,” hodnotí akciový stratég Saxo Bank.
Konkurencia nespí, no nemá to ľahké
Nízky CAPEX je jedným z tajných ingrediencií Nvidie. Zároveň outsourcovala kapitálovo náročnú časť svojho podnikania do firmy TSMC. Ďalšou zložkou úspechu je všetok softvér, ktorý spoločnosť Nvidia vyvinula v priebehu rokov na urýchlenie vyhľadávania a vývoja aplikácií využívajúcich GPU s platformou CUDA Toolkit.
Spoločnosti Meta, Microsoft a Google spolupracujú na vývoji Tritonu, ktorý bude schopný bežať na širokej škále čipov AI. Nie je to však len o hardvéri, ale aj o softvéri. Nvidia CUDA Toolkit je vývojové prostredie na vytváranie vysokovýkonných aplikácií s akceleráciou GPU. “Preto to, či tieto americké technologické spoločnosti dokážu vybudovať dostatočne dobrú alternatívu, ukáže až čas, pretože Nvidia v priebehu rokov investovala miliardy do dobre integrovaného softvéru. Takže sa môže pokojne stať, že náskok Nvidie je príliš veľký na to, aby sa dal prekonať, a že Nvidia je len ďalším novým prirodzeným „monopolom“, ako sú Microsoft a Apple,” dodáva Saxo Bank.