Investori tento týždeň netrpezlivo vyčkávajú na prejav predsedu Federálneho rezervného systému Jeroma Powella počas sympózia v Jackson Hole, ktoré sa začne vo štvrtok a potrvá do soboty. Trhy si od tohto prejavu sľubujú akékoľvek náznaky týkajúce sa budúceho vývoja úrokových sadzieb a stavu americkej ekonomiky.
Sympózium v Jackson Hole je každoročné stretnutie centrálnych bankárov, ktoré majú „v oku“ mnohí investori a ekonómovia. Inak tomu nebude ani tento rok – predseda Fedu, ktorý vystúpi v piatok o 16:00 (nášho času) môže načrtnúť tempo a načasovanie znižovania sadzieb v nadchádzajúcich mesiacoch.
Analytici ale neočakávajú, že by sa Powellov prejav príliš odchýlil od jeho tlačovej konferencie, ktorá nasledovala po júlovom zasadnutí Fedu. „Pravdepodobne potvrdí, že Fed je pripravený rýchlo uvoľniť menovú politiku, pokiaľ sa situácia na trhu práce zhorší,“ uviedli vo svojej správe analytici Nomury. „Napriek tomu očakávame, že jeho komentáre budú vyváženejšie ako na júlovej tlačovej konferencii – upozorniac aj na riziká rastu inflácie,“ dodali analytici.
Podľa ekonómov Deutsche Bank sa Powell „vopred nezaviaže k žiadnej konkrétnej trajektórii znižovania sadzieb, ale naznačí, že Fed získal dostatočnú dôveru, že čoskoro bude vhodné začať uvoľňovať politiku“.
To, ako rýchlo bude Fed v nasledujúcich mesiacoch znižovať úrokové sadzby, bude závisieť od toho, čo ukážu ekonomické údaje. V júli miera nezamestnanosti v USA vzrástla na 4,3 %, čo je najvyššia hodnota za posledné tri roky. Zhoršenie na trhu práce vyvolalo obavy, že by ekonomika Spojených štátov mohla upadnúť do recesie, na čo akciové trhy zareagovali prudkým poklesom. Lepšie dáta z minulého týždňa vrátane ďalšieho poklesu inflácie a výrazného rastu maloobchodných tržieb však tieto obavy do veľkej miery rozptýlili.
Investori očakávajú, že Fed na svojom septembrovom zasadnutí prikročí k zníženiu sadzieb, avšak otázkou zostáva, či pôjde o zníženie o štvrť percentuálneho bodu alebo o pol bodu. Zníženie o pol bodu v septembri by sa stalo pravdepodobnejším, ak by sa objavili náznaky ďalšieho spomalenia rastu zamestnanosti, čo potvrdili aj niektorí predstavitelia. Ďalšia správa o zamestnanosti bude zverejnená 6. septembra, čiže po konferencii v Jackson Hole, ale ešte pred zasadnutím Fed-u v polovici septembra.
Vzhľadom na to, že Fed sa zameriava na to, ako budú vyzerať ekonomické údaje, „bude pre Powella ťažké vopred sa zaviazať k určitej trajektórii v Jackson Hole,“ uviedol vo svojej správe Matthew Luzzetti, hlavný americký ekonóm Deutsche Bank.
Zdroje: investopedia.com; abcnews; autor