Finančné trhy potešila voľba prezidenta Donalda Trumpa na post ministra financií USA v nádeji, že 62-ročný manažér hedžových fondov, Scott Bessent, zmierni niektoré Trumpove ekonomické extrémnosti. V praxi by sa to malo odzrkadliť v miernejšom prístupe k clám, obmedzení regulácie s cieľom podporiť rast a znížení deficitných výdavkov.
Stratégovia považujú Bessenta, zakladateľa investičnej spoločnosti Key Square Group so sídlom v Connecticute, za známeho účastníka trhu a umiernenejší výber v porovnaní s niektorými jeho súpermi.
„Trumpov výber na post ministra financií ešte viac zlepšil sentiment investorov a akcie na Wall Street vyzerajú byť pripravené na ďalší príval ziskov,“ uviedla Susannah Streeterová, vedúca oddelenia peňazí a trhov v spoločnosti Hargreaves Lansdown. Ako dodala, jeho dlhoročná kariéra ako manažéra hedžových fondov posilnila dôveru v pro-biznisovú politiku a zvýšila nádej, že akékoľvek clá budú veľmi cielené a potenciálne menej inflačné.
Trumpov prísľub zaviesť zníženie daní a vysoké clá by mohol podporiť hospodársky rast USA, ale prehĺbiť fiškálny deficit a zvýšiť infláciu. V snahe zvýšiť príjmy Trump navrhol, že by mohol zaviesť 20 % clo na všetok tovar dovážaný do USA, pričom na čínske výrobky by to mohlo byť až 60 %-né clo a na vozidlá vyrobené v Mexiku až 2 000 %-né clo.
Bessent obhajuje clá ako „užitočný nástroj na dosiahnutie prezidentových zahraničnopolitických cieľov“. Vyzýva však, aby sa clá „zavádzali postupne“.
Osobnosť Bessenta, úspešného manažéra, je spájaná s dôrazom na zníženie rozpočtového deficitu USA na úroveň 3 % HDP, čo odráža jeho rezervovaný postoj k deficitným výdavkom. Bessent, ktorý kedysi pracoval pre miliardára a investora Georgea Sorosa, presadzoval tzv. cieľ 3-3-3, ktorý označuje plán znížiť deficit na 3 % do roku 2028, dosiahnuť 3 % hospodársky rast a pridať 3 milióny nových barelov ropy denne.
Jeho nástup do funkcie môže byť úľavou pre ázijské meny. „Očakávame, že jeho presvedčenie, že clá by mali byť zavedené postupne a že aktuálne diskutované úrovne sú skôr maximalistickým návrhom, by mohlo poskytnúť pozitívny impulz pre ázijské meny a [čínsky jüan],“ uviedol vo svojej správe Scott Spratt, stratég Societe Generale Corporate and Investment Banking.
Bessent tiež podporoval Trumpovu orientáciu na kryptomenový priemysel, čo naznačuje, že by sa mohol stať prvým ministrom financií otvorene presadzujúcim kryptoaktíva. Trump už skôr deklaroval svoj zámer urobiť z USA „hlavné mesto kryptografie“.
Miliardár Elon Musk však označil nomináciu Bessenta na post šéfa rezortu financií na sociálnych sieťach za „bežnú voľbu“ a dodal, že bežná voľba privádza Ameriku k bankrotu.
Zdroje: cnbc.com