Sucho a vysoké teploty v kombinácii s globálnou závislosťou na dodávkach z relatívne malého počtu krajín. To sú hlavné faktory, ktoré tento rok poháňajú najvýkonnejšie komodity. Na sile po krátkej pauze opäť naberá cena kakaa, výrazné zisky si zaknihoval aj pomarančový džús, o káve nehovoriac. Tá teraz prekonáva rekord z roku 1977. Dôvodom je hlavne očakávaná nízka produkcia v Brazílii.
V septembri dosiahla robusta, známa svojou výraznou horkou chuťou, rekordnú cenu na burze ICE-LIFFE futures v Londýne a aktuálne sa obchoduje na vyššej úrovni medziročne až o 93 %. „Tento nárast nasledoval po náročnej pestovateľskej sezóne vo Vietname, najväčšom producentovi robusty, kde sucho počas pestovania vystriedali silné dažde počas zberu,“ vysvetlil Ole Hansen, komoditný stratég Saxo Bank.
V minulom mesiaci sa ceny futures na kávu Arabica, cenenej pre svoju jemnejšiu chuť, vyšplhali v New Yorku na 47-ročné maximum a v súčasnosti je Arabica o 83 % drahšia ako na začiatku roka. „Podobne ako pri pomarančovom džúse sú hlavným hnacím motorom obavy z úrody v Brazílii. Krajina zažila v auguste a septembri najhoršie sucho za posledných 70 rokov, po ktorom nasledovali silné dažde v októbri,“ hovorí expert.
Júnová predpoveď Ministerstva poľnohospodárstva USA (USDA) očakávala produkciu kávy na rok 2024/25 na úrovni 69,9 milióna 60 kg vriec, z toho 48,2 milióna vriec arabiky a 21,7 milióna robusty. Posledná aktualizácia tejto prognózy z tohto mesiaca však znížila odhady na 45,4 milióna a 21 miliónov vriec.
Poslednú cenovú rallye kávy poháňali informácie od Volcafe, jedného z najväčších svetových obchodníkov s kávou, po prehliadke kľúčových pestovateľských oblastí v Brazílii, ktorá odhalila závažnosť dopadu spomínaného sucha. „Zatiaľ čo bol výhľad Volcafe na súčasnú sezónu 2024/25 viac-menej v súlade s odhadom USDA, výhľad na sezónu 2025/26 bol znížený takmer o 25 % na 34,4 milióna vriec arabiky, čo je pokles o 11 miliónov vriec oproti odhadu zo septembra. Ak sa táto prognóza potvrdí, podľa Volcafe by to mohlo viesť k tomu, že globálna produkcia kávy v sezóne 2025/26 nedokáže pokryť dopyt a chýbať bude 8,5 milióna vriec. To by znamenalo piaty rok deficitu v rade,” hovorí Ole Hansen zo Saxo Bank.
Káva je jednou z najobchodovanejších komodít na svete a často sa považuje za druhú najobchodovanejšiu komoditu podľa objemu po rope. Je základným nápojom pre miliardy ľudí na celom svete a dopyt po nej v posledných rokoch ešte viac zvýšila rastúca spotreba v Číne. Výroba však zápasila s uspokojením tohto rastúceho dopytu. Rovnako ako kakao, aj káva sa pestuje v relatívne úzkom tropickom pásme s kľúčovými producentmi ako Brazília, Vietnam, Kolumbia a Etiópia. “Táto koncentrácia ju robí obzvlášť zraniteľnou voči nepriaznivým poveternostným podmienkam, najmä v Brazílii a Vietname, ktoré spolu tvoria približne 56 % celosvetovej produkcie,” dodáva expert Saxo Bank.