Bývalý šéf londýnskej burzy varoval, že britský akciový trh sa stal „hlboko nekonkurencieschopným“ a hrozí, že čoraz viac spoločností sa presunie do USA.
Xavier Rolet, ktorý bol na čele London Stock Exchange Group (LSEG) v rokoch 2009 až 2017, uviedol, že existuje „reálna hrozba“, že viac britských firiem uprednostní kótovanie svojich akcií v USA, a to kvôli nízkej úrovni obchodnej aktivity v Londýne.
Najnovším príkladom tohto negatívneho trendu je spoločnosť Ashtead, gigant v oblasti prenájmu zariadení a člen akciového indexu FTSE 100. Ashtead minulý týždeň oznámila, že plánuje ukončiť svoje primárne kótovanie v Spojenom kráľovstve a presunúť ho do USA, čím sa pripojila k rastúcemu zoznamu firiem preferujúcich americké trhy.
Denný objem akcií obchodovaných na londýnskej burze klesol od roku 2018 o viac ako tretinu, zo 7,5 miliardy USD na minuloročných 4,8 miliardy USD. Tento pokles kontrastuje s burzou Nasdaq na Wall Street, kde sa denne obchoduje až 340 miliárd USD, čo je približne 70-násobne viac.
Podľa Roleta tento rozdiel podkopáva konkurencieschopnosť Londýna, pretože spoločnosti sú nútené predávať svoje akcie za nižšie ceny, aby pritiahli investorov. „Jednoduchá matematika ukazuje, že na nelikvidnom trhu sú potrebné výrazné zľavy pri emisii akcií, dokonca aj pre bežné IPO,“ uviedol Rolet pre denník The Telegraph.
Z krízy obviňuje nedostatok investícií zo strany britských dôchodkových fondov a poisťovní. Ich podiel na londýnskej burze sa od 90. rokov dramaticky znížil – z viac ako 80 % na súčasných približne 33 %. Spoločnosť Ashtead sa tak pridala k rastúcemu počtu firiem, ako sú CRH, cestovná kancelária TUI, výrobca obalov Smurfit Kappa či stávková skupina Flutter Entertainment, ktoré presunuli svoje primárne kótovanie z Londýna na zahraničné trhy.
Bývalý šéf londýnskej burzy navrhuje, že na riešenie tejto krízy by Spojené kráľovstvo malo odstrániť pretrvávajúcu byrokraciu EÚ, ktorá stále ovplyvňuje britské dôchodkové fondy a odrádza ich od investovania do akcií. Okrem toho odporúča zníženie daní z obchodovania s akciami a dividend, čím by sa podporila aktivita na trhu.
Situáciu zhoršuje aj nedostatok nových emisií akcií – v tomto roku Spojené kráľovstvo zaostáva za krajinami ako Omán, Luxembursko a Malajzia, pokiaľ ide o objem prvotných verejných ponúk (IPO).
Zdroje: telegraph.co.uk