Januárový efekt vychádza z teórie, podľa ktorej sa akciám v januári darí lepšie než počas iných mesiacov roka. Platí to najmä pre akcie menších firiem. Z analýzy historických dát vyplýva, že akcie spoločností s menšou trhovou kapitalizáciou zvyknú v januári dosahovať lepšie výsledky v porovnaní so zvyškom trhu. Prvýkrát s touto teóriou prišiel investičný bankár Sidney B. Wachtel v roku 1942.
Čo spôsobuje januárový efekt?
Mnohí sa domnievajú, že januárový efekt je vyvolaný predajom stratových pozícií v mesiaci december, a to kvôli tomu, aby investorom klesla daňová povinnosť. Keďže kapitálové straty sú daňovo odpočítateľné, môžu sa použiť na kompenzáciu kapitálových ziskov a znížiť tak daňovú povinnosť investora. Investori preto akcie v decembri predajú a v januári ich opäť nakúpia. Za ďalší možný dôvod sa považuje optimizmus, ktorý sa spája s príchodom nového roka.
Pravda alebo mýtus?
Ako vyplýva z údajov Dow Jones Market, od roku 1928 dosiahli akcie v januári priemernú návratnosť 1,2 %, pričom v ostatných mesiacoch to bolo v priemere 0,6 %. Údaje túto teóriu potvrdzujú, ale zároveň naznačujú, že tento efekt v posledných rokoch výrazne oslabol.
Z nedávnej štúdie, ktorú uskutočnil správca fondov Invesco, vyplýva, že akciový index S&P 500 v období rokov 1928 až 2000 dosiahol priemernú januárovú návratnosť 1,7 %, čo naznačuje silný januárový efekt. V posledných desaťročiach však toto pravidlo neplatí, keďže v rokoch 2000 až 2023 trh v januári zaznamenal záporné výnosy vo výške 0,3 %. „Hoci sa januárový efekt prejavoval počas celého 20. storočia, v posledných desaťročiach výrazne zoslabol,“ uviedla spoločnosť, ktorá zverejnila výsledky štúdie za minulý rok.
Môžu investori z januárového efektu ťažiť aj v súčasnosti? Podľa UBS Global Wealth Management áno, no má to háčik – investori sa musia zamerať sa na akcie, ktoré by mohli profitovať z odkupu daňových strát. „Za posledných 35 rokov priniesli zložky indexu S&P 500, ktoré v kalendárnom roku klesli o viac ako 10 %, v januári nasledujúceho roka v priemere 2,3 % výnos,“ napísala firma minulý mesiac.
Aj spoločnosť Wolfe Research nedávno uviedla, že 100 najhorších akcií na trhu má v období od 15. decembra do konca januára tendenciu prekonávať trh v priemere o približne 2,5 percentuálneho bodu.
Aký bude január 2025?
Prejaví sa januárový efekt aj v tomto roku? Hnacie sily, ktoré stáli za výnosmi v roku 2024, zostávajú zachované, vrátane solídneho hospodárskeho rastu USA a vysokých technologických ziskov poháňaných AI eufóriou.
Existujú však aj riziká. Nevýrazný december naznačuje, že investori sa začali obávať vysokého ocenenia trhu. Divokou kartou je aj nadchádzajúca druhá inaugurácia novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa, ktorá sa uskutoční 20. januára. V piatok akciový benchmark S&P 500 ukončil „hrozivú“ 5-dňovú sériu strát, keď vzrástol o 1,26 % na 5942 bodov.
Zdroj: barrons.com; autor