Podiel amerického dolára na svetových devízových rezervách klesol na najnižšiu úroveň za posledných 30 rokov. Centrálne banky diverzifikujú svoje rezervy do zlata a koša iných mien vrátane eura, jenu či libry. Dolár napriek tomu naďalej zostáva dominantnou svetovou rezervnou menou.
Z údajov Medzinárodného menového fondu (MMF) za 3. štvrťrok 2024 vyplýva, že podiel devízových rezerv v USD klesol na 57,4 % celkových devízových rezerv, čo predstavuje najnižšiu hodnotu od roku 1994. Do devízových rezerv denominovaných v USD patria americké štátne cenné papiere, cenné papiere amerických agentúr, hypotekárne cenné papiere (MBS), podnikové dlhopisy, americké akcie a ďalšie aktíva v USD, ktoré vlastnia centrálne banky mimo Fedu.
V 1. štvrťroku v roku 2015 bol podiel dolára na úrovni 66 %. Za týchto 10 rokov sa podiel USD na svetových rezervných menách znížil o 8,6 percentuálneho bodu. Ak by toto tempo poklesu pokračovalo, podiel dolára klesne pod 50 % za menej ako 10 rokov.
Centrálne banky však naďalej vo veľkom investujú do amerických štátnych dlhopisov. Za posledných 12 mesiacov zahraniční držitelia navýšili investície do týchto cenných papierov o 880 miliárd USD, čím ich rezervy dosiahli rekordných 8,67 bilióna USD.
Zároveň sa centrálne banky začali viac zameriavať na zlato ako súčasť diverzifikácie svojich rezerv. Po desaťročiach postupného predaja zlatých rezerv nastal približne pred desiatimi rokmi zlom, keď centrálne banky začali opäť obnovovať svoje zlaté rezervy. Podľa údajov MMF sa držba zlata v tomto desaťročí výrazne zvýšila a dosiahla 1,16 miliardy trójskych uncí, čo zodpovedá hodnote približne 3,08 bilióna USD. Pre porovnanie, devízové rezervy centrálnych bánk predstavujú hodnotu 12,3 bilióna USD.
Zdroje: zerohedge.com; wolfstreet.com
98 % | Viac ako 1000 US akcií bez poplatku Viac ako 3000 US akcií s nízkymi poplatkami Fyzické akcie i ETF* Špičková podpora v CZ jazyku *Fyzické ETF iba pre profesionálnych klientov |
Obchodovanie je vždy spojené s rizikom Sponzorované |