Rok 2024 bol pre akciových investorov vo všeobecnosti silným rokom. Zároveň však poukázal na významné geografické rozdiely, keď sa americké akcie ukázali ako jasní víťazi. ETF fond iShares Core S&P 500 dosiahol v roku 2024 výnos takmer 34 %, zatiaľ čo ETF fond iShares STOXX Europe 600 len niečo málo cez 9 %.
Americké akcie tvoria v súčasnosti takmer 74 % indexu MSCI World, čo znamená, že vyvážené globálne akciové portfólio drží podstatnú časť v amerických akciách. „Údaje Saxo Bank ukazujú, že globálni klienti banky so sídlom v Európe, no mimo domovského Dánska, alokujú až 46 % svojho akciového portfólia do európskych akcií, zatiaľ čo len 36 % do amerických akcií. Tento trend na jednej strane odzrkadľuje preferenciu domáceho trhu, no môže byť vnímaný aj ako znak toho, že investori veria, že americké trhy čoskoro dosiahnu svoj vrchol a blíži sa bod zlomu,” hovorí investičný stratég Saxo Bank Oskar Bernhardtsen.
Je proeurópska stratégia dobrou investičnou voľbou?
Vzhľadom na výrazné geografické rozdiely v návratnosti sa však podhodnocovanie amerických akcií v prospech európskych neukázalo v roku 2024 ako najefektívnejšia investičná stratégia. “Veľká časť tohto rozdielu vo výnosoch sa pripisuje rastu zisku na akciu (EPS). V roku 2024 S&P 500 dosiahol rast EPS približne na úrovni 10 %, zatiaľ čo spoločnosti v indexe STOXX 600 Europe len 2 %,” vysvetlil odborník Saxo Bank. Jedným dychom však dodáva, že držba európskych akcií nemusí byť nevyhnutne zlé rozhodnutie pre rok 2025. “Očakáva sa, že rast EPS v Európe sa v budúcom roku výrazne zvýši, čím sa zníži rozdiel oproti americkým akciám. Navyše, európske akcie sa v súčasnosti obchodujú za oveľa nižšie valuácie voči očakávaným ziskom v roku 2025 v porovnaní s americkými akciami, čo ich robí potenciálne atraktívnymi pre nadchádzajúci rok,” hovorí.
Okrem geografickej skladby investičného portfólia by sa mali investori zamyslieť aj nad tým, či nemajú príliš vysokú expozíciu voči určitým sektorom. V širokom svetovom indexe zaberá veľkú časť sektor bankovníctva a poisťovníctva, ako aj sektor spotrebiteľského tovaru, ktorého nákup sa dá odložiť (autá, luxusný tovar) a tiež priemysel.