Albert Edwards, známy medvedí stratég z francúzskej banky Société Générale, zažil viacero euforických období na trhoch. V predstihu upozornil na dot-com bublinu v USA, ktorá viedla k 50 %-nému poklesu akciového indexu S&P 500. Predpovedal aj bublinu na japonskom akciovom trhu koncom 80. rokov, ktorá nakoniec v roku 1990 spľasla.
Dnes Edwards opäť bije na poplach a to v súvislosti s rastúcou bublinou na amerických akciách, ktorú poháňa eufória okolo umelej inteligencie. Vo svojej správe pre klientov zo dňa 21. januára predstavil sériu grafov, ktoré podčiarkujú jeho obavy.
Prvý graf poukazuje na to, že americké akcie v súčasnosti tvoria až 75 % celosvetovej trhovej kapitalizácie. Takáto vysoká koncentrácia v jednej krajine môže byť signálom, že jej trh je nafúknutý.

Potom je tu dominancia technologického sektora v rámci USA. Akcie IT sektora tvoria 35 % hodnoty trhu, čo v súčasnosti presahuje úroveň zaznamenanú počas vrcholu dot-com bubliny v roku 2000.

Na treťom grafe Edwards poukazuje na vysokú mieru optimizmu medzi investormi, ktorá dosahuje najvyššiu úroveň za posledných 40 rokov. Upozorňuje na ukazovateľ optimizmu investorov od Conference Board (znázornený červenou krivkou), ktorý historicky úzko koreluje s vývojom cien indexu S&P 500. Aktuálne však tento indikátor výrazne predbehol samotný trh, čo môže signalizovať neudržateľnú eufóriu a riziko blížiacej sa korekcie.

„Tento extrémne vysoký optimizmus amerických domácností, pokiaľ ide o vyhliadky akciového trhu, je jasným znakom bubliny, obzvlášť preto, že optimizmus výrazne predbieha skutočnú výkonnosť cien,“ uviedol Edwards. Vo svojej správe ďalej uvádza, že každá bublina má presvedčivý príbeh, ktorý sa až pri spätnom pohľade ukáže ako nezmysel. Dodal tiež: „Každá bublina sa končí zle a táto nebude iná.“
Edwards je známy svojím medvedím postojom a neustále upozorňoval na riziká poklesu, no akciový trh v posledných rokoch pokračoval vo svojom historickom raste.
Zdroj: businessinsider.com