Čínsky startup DeepSeek v pondelok otriasol akciovými trhmi, keď predstavil umelú inteligenciu (AI) na rovnakej úrovni ako OpenAI, avšak za zlomok nákladov. To vyvolalo obavy z konkurencieschopnosti technologických obrov a vedúceho postavenia USA v tomto sektore.
Spoločnosť DeepSeek koncom decembra spustila bezplatný veľký jazykový model s otvoreným zdrojovým kódom, ktorý podľa jej vyjadrení vznikol len za dva mesiace a stál menej ako 6 miliónov USD. Pre porovnanie – spoločnosť OpenAI podľa servera Wired minula približne 100 miliónov USD na trénovanie najnovšej verzie ChatGPT. DeepSeek minulý týždeň predstavil svoj najnovší model R1, ktorý podľa testov tretích strán prekonáva aj najnovší model od OpenAI.
Čínsky startup vyvolal medzi investormi otázky o tom, či je naďalej nevyhnutné spoliehať sa na drahý hardvér od Nvidie a masívne investície do dátových centier. Akcie spoločnosti Nvidia, ktorá najviac ťažila z boomu AI, včera klesli o takmer 17 %, čo je ich najväčšia denná strata od marca 2020. Trhová hodnota firmy sa prepadla o takmer 600 miliárd USD.
Graf: Vývoj akcií Nvidia (NVDA) za posledných 6 mesiacov
Stratám sa nevyhli ani akcie ďalších technologických titulov spojených s AI – akcie Arm Holdings klesli o 10 %, akcie Broadcom o viac ako 17 % a akcie AMD uzavreli nižšie o viac ako 6 %.
Technologický benchmark Nasdaq Composite v pondelok stratil 3,1 % a S&P 500 sa prepadol o 1,5 %. Index Dow Jones uzavrel vyššie o 0,6 %, najmä vďaka 3 %-nému posilneniu akcií Apple.
Startup DeepSeek, ktorý založil šéf kvantového fondu Liang Wenfeng, prekvapil svojou efektivitou. Jeho model DeepSeek-V3, predstavený 10. januára, bol trénovaný na starších čipoch Nvidia H800, pričom náklady na vývoj nepresiahli 6 miliónov dolárov. Tieto čipy boli pôvodne navrhnuté na obídenie amerických exportných obmedzení voči Číne, no USA ich export nakoniec aj tak zakázali. Najnovší model DeepSeek-R1 je sprístupnený ako open-source pod licenciou MIT, čím sa výrazne odlišuje od uzavretých modelov OpenAI.
Investor Marc Andreessen označil produkt spoločnosti DeepSeek vo svojom príspevku na sieti X za jeden z najúžasnejších a najpôsobivejších objavov, aké kedy videl. Zároveň dodal, že ako open source je to „hlboký dar pre svet“.