Ako informuje server Quartz, Biely dom preveruje možné hrozby pre národnú bezpečnosť v súvislosti s čínskou aplikáciou umelej inteligencie DeepSeek.
Tlačová tajomníčka Bieleho domu Karoline Leavittová na tlačovom brífingu uviedla, že Rada pre národnú bezpečnosť skúma potenciálne dôsledky aplikácie na národnú bezpečnosť. Leavittová tiež dodala, že prezident USA Donald Trump považuje nové modely AI startupu za „budíček“ pre vývojárov AI v USA.
Čínsky startup predstavil veľký jazykový model s otvoreným zdrojovým kódom DeepSeek-R1, ktorý preukázal porovnateľný výkon s modelmi od spoločnosti OpenAI. Podľa vyjadrení čínskej firmy tento model vznikol len za dva mesiace a stál iba 6 miliónov USD. Investori sa preto začali zamýšľať, či je naďalej nevyhnutné spoliehať sa na drahý hardvér od Nvidie a masívne investície do dátových centier, čo viedlo k výpredaju technologických akcií – akcie výrobcu čipov Nvidia sa v pondelok prepadli o 17 % a zo svojej trhovej hodnoty vymazal takmer 600 miliárd USD, čo je najväčšia jednodňová strata trhovej hodnoty v histórii.
Medzitým sa mobilná aplikácia DeepSeek dostala na vrchol rebríčka v App Store a jej webová stránka zaznamenala výpadky v dôsledku prílevu nových používateľov.
Leavittová tiež uviedla, že Bidenova administratíva „sedela so založenými rukami a umožnila Číne rýchlo rozvíjať tento program AI“, uvádza Axios. Bývalý prezident Joe Biden počas svojej vlády zaviedol širokú škálu vývozných obmedzení na čipy AI a tiež zariadenia používané na ich výrobu, aby spomalil čínsky vývoj v tejto oblasti.
Republikán John Moolenaar z Michiganu vo svojom statuse uviedol, že „USA nemôžu dovoliť, aby modely čínskej komunistickej strany, ako je DeepSeek, riskovali našu národnú bezpečnosť a využívali naše technológie na presadzovanie svojich ambícií v oblasti AI.“ Ako dodal, USA by sa mali usilovať o rýchle zavedenie prísnejších kontrol vývozu technológií, ktoré sú pre infraštruktúru DeepSeek kľúčové.
Cár Bieleho domu pre AI a kryptografiu David Sacks dostal v relácii Fox News otázku, či pri vzniku DeepSeek nedošlo ku krádeži duševného vlastníctva. „No, je to možné. V umelej inteligencii existuje technika nazývaná destilácia, o ktorej budete veľa počuť, a ide o proces, pri ktorom sa jeden model učí od iného modelu,“ povedal Sacks. Zároveň dodal, že americké spoločnosti zaoberajúce sa umelou inteligenciou sa podľa neho príliš rozptýlili a „možno trochu uspokojili“.
Zdroje: qz.com; reuters.com; cbsnews.com