Cena zlata v stredu pokračuje v raste, keďže investori zvyšujú dopyt po bezpečných aktívach v dôsledku obáv z obchodnej vojny medzi USA a Čínou. V čase publikovania tohto článku spotová cena zlata rastie o 1 % na 2 870 USD za uncu a počas obchodnej seansy dosiahla rekordné maximum 2 882 USD.
„Zlato je naďalej výrazne ovplyvnené obchodnou neistotou… clá voči Číne a odvetné opatrenia držia trh v neistote, takže kľúčovým faktorom zostávajú investície do bezpečných prístavov,“ povedal Peter Grant, viceprezident a hlavný stratég pre kovy v spoločnosti Zaner Metals.
Americký prezident Donald Trump oznámil zavedenie 10 % cla na dovoz z Číny, ktoré nadobudlo účinnosť 4. februára. V reakcii na to Čína zaviedla protiopatrenia vrátane ciel na americký tovar, zákazu vývozu kritických nerastných surovín a protimonopolných sond. Ekonóm banky Goldman Sachs Jan Hatzius očakáva, že toto obchodné napätie sa bude stupňovať, čo môže viesť k zvýšeniu ciel na čínsky dovoz o ďalších 20 percentuálnych bodov a k zavedeniu nového cla na dovoz automobilov z Európskej únie.
Traja predstavitelia amerického Federálneho rezervného systému (Fed) varovali, že Trumpove obchodné clá môžu viesť k vyššej inflácii, pričom jeden z nich naznačil, že neistota v súvislosti s inflačným výhľadom si vyžaduje pomalšie znižovanie úrokových sadzieb.
Cena zlata od začiatku tohto roka vzrástla o takmer 10 % a zaznamenala viacero rekordov. Medzi kľúčové faktory býčieho trendu patrí aj bezprecedentné tempo nákupov zo strany centrálnych bánk. Z najnovšej správy Svetovej rady pre zlato (World Gold Council) vyplýva, že v roku 2024 centrálne banky tretí rok po sebe nakúpili viac ako 1 000 ton zlata, pričom nákupy sa vo štvrtom štvrťroku prudko zrýchlili na 333 ton.
„Globálne zlaté rezervy sa za posledných 10 rokov zdvojnásobili a vzhľadom na obavy o fiškálnu udržateľnosť USA a geopolitické riziká bude tento trend pravdepodobne pokračovať,“ povedal Callum Thomas, vedúci výskumu v spoločnosti Topdown Charts.
Graf: Vývoj spotovej ceny zlata za posledný mesiac
Zdroje: euronews.com; reuters.com