Ako informuje CNBC, americkí technologickí giganti ako Tesla a Nvidia sa predbiehajú vo vývoji humanoidných robotov, no analytici upozorňujú, že už teraz ich predbieha Čína.
Humanoidné roboty, teda stroje poháňané umelou inteligenciou (AI) navrhnuté tak, aby sa vzhľadom a pohybom podobali ľuďom, bude možné využiť napr. aj na obsadenie pracovných miest v priemysle a službách. Nadšenie investorov okolo týchto robotov narastá práve v súvislosti so zahájením „veku všeobecnej robotiky“.
Popredným projektom humanoidného robota v USA je robot Optimus od spoločnosti Tesla. Generálny riaditeľ Tesly, Elon Musk, oznámil plány na výrobu približne 5 000 kusov humanoidov v tomto roku. Hoci so svojím ambicióznym cieľom môže získať náskok pred domácimi konkurentmi ako sú Apptronik a Boston Dynamics, bude musieť čeliť tvrdej konkurencii z Číny.
Čína napreduje
Podľa analýzy banky Morgan Stanley by sa mohli súčasné náklady na výrobu humanoidov pohybovať od 10 000 do 300 000 dolárov na jednotku. Reyk Knuhtsen, analytik spoločnosti SemiAnalysis, tvrdí, že čínske firmy už teraz podliezajú ceny amerických konkurentov vďaka vyšším úsporám z rozsahu a výrobným kapacitám.
Čínsky pokrok v oblasti robotov je neporovnateľne vpredu oproti Spojeným štátom. Banka Morgan Stanley vo svojej výskumnej správe uvádza, že Čína za posledných päť rokov viedla v počte patentových prihlášok, v ktorých sa spomínajú „humanoidi“. Kým v Číne bolo podaných 5 688 takýchto patentov, v USA ich bolo len 1 483.
O veľký rozruch z pohľadu humanoidnej robotiky sa v januári postarala čínska robotická spoločnosť Unitree, keď sa 16 jej najvýkonnejších humanoidov H1 pripojilo k skupine ľudských tanečníkov pri oslave lunárneho nového roka.
春節祝賀会で中国の民族舞踊を披露する 人とロボットとのダンサーチームhttps://t.co/p2EjPu1k9W#bipedal #humanoid #robot #SpringFestivalGalaRobot #SpringFestivalGala #ChineseNewYear #Dance #Unitree pic.twitter.com/bjrZpawNbK
— T.Yamazaki (@ZappyZappy7) January 28, 2025
Výrazne rastie aj čínsky startup Agibot, ktorého spoluzakladateľom je Peng Zhihui, bývalý člen prestížneho programu Huawei „Genius Youth“. Spoločnosť, známa aj ako Zhiyuan Robotics, vlani v decembri spustila sériovú výrobu dvojnohého robota A2 a jeho kolesovej verzie A2-W, vybavenej AI poháňanými ramenami na využitie v skladoch a továrňach. Spoločnosť minulý týždeň avizovala, že v tomto roku plánuje vyrobiť 3 000 až 5 000 robotov, čo je nárast z menej ako 1 000 kusov v minulom roku.
V oblasti vývoja humanoidných robotov nezaostávajú ani veľkí hráči ako Xiaomi, BYD, Chery alebo Xpeng. „Náš prieskum naznačuje, že Čína naďalej vykazuje najpôsobivejší pokrok v humanoidnej robotike, kde začínajúce podniky ťažia zo zavedených dodávateľských reťazcov, miestnych možností akceptácie a silnej miery podpory zo strany národnej vlády,“ uvádza v správe Morgan Stanley.
Podpora zo strany Pekingu
Peking a vládne úrady čoraz viac podporujú vývoj humanoidných technológií. Ministerstvo priemyslu a informačných technológií v roku 2023 vydalo usmernenia, ktoré vyzývali na masovú výrobu humanoidných robotov už do roku 2025.
Čínska vláda vníma humanoidné roboty ako kľúčový priemyselný segment, ktorý môže pomôcť riešiť narastajúci nedostatok pracovných síl. „V krátkodobom horizonte troch až štyroch rokov očakávame ich nasadenie vo výrobných linkách, zatiaľ čo v strednodobom horizonte sa presadia aj v sektore služieb,“ uviedol Minga Hsun Lee z BofA Global Research. Podľa čínskych štátnych médií už výrobcovia elektromobilov, ako BYD a Geely, nasadili vo svojich továrňach prvých humanoidov od Unitree.
Analytici Bank of America vo svojej výskumnej správe odhadujú, že zavádzanie humanoidných robotov sa výrazne zrýchli vďaka rozvoju AI. Analytici očakávajú, že do roku 2030 dosiahne globálny ročný predaj 1 milión kusov a do roku 2060 budú v prevádzke 3 miliardy humanoidných robotov.
Čína ako jediná krajina naplno využíva ekonomické výhody inteligentných robotických systémov, vrátane humanoidných robotov. Jej technologický náskok tak podľa expertov predstavuje vážnu výzvu pre USA, ktoré v tomto segmente strácajú krok.
Zdroje: cnbc; asiatimes.com; investicne.sk