Peking reaguje na najnovšie rozhodnutie americkej administratívy a zvyšuje clá na dovoz tovarov z USA z pôvodných 34 % až na vyše 80 %. Tento krok prichádza len deň po tom, čo Spojené štáty oznámili zvýšenie ciel na čínsky dovoz na 104 %.
Ako uvádza server CNBC, opakované zvyšovanie ciel zo strany oboch krajín hrozí zastavením obchodu medzi dvoma najväčšími svetovými ekonomikami. Podľa údajov Úradu obchodného splnomocnenca USA vyviezli Spojené štáty do Číny v roku 2024 tovar v hodnote 143,5 miliardy dolárov, zatiaľ čo objem dovozu z Číny dosiahol 438,9 miliardy dolárov.
Peking sa nechystá ustúpiť
Peking vyhlásil, že ak Donald Trump splní svoj sľub a zvýši clo na čínsky tovar na 104 %, dôjde k rozhodným protiopatreniam – a prvé kroky už prichádzajú. Čínske ministerstvo obchodu tiež oznámilo, že na zoznam tzv. „nespoľahlivých subjektov“ zaradilo ďalších šesť amerických spoločností. Firmám, ktoré sa na tomto zozname ocitnú, môže byť výrazne sťažené podnikanie v Číne, vrátane rizika pokút, obmedzení či iných sankcií.
Trumpova administratíva minulý týždeň predstavila novú, agresívnu colnú politiku a zároveň varovala ostatné krajiny pred prijímaním odvetných opatrení. Zdá sa, že niektoré štáty vrátane Japonska sú ochotné rokovať o podmienkach vzájomného obchodu. Čína však zjavne volí tvrdší postoj, čo môže znamenať ďalšiu eskaláciu obchodnej vojny.
Po tom, čo Čína oznámila zvýšenie ciel na americký dovoz na 84 %, prezident Donald Trump reagoval výzvou americkým firmám, aby premiestnili svoje aktivity späť do USA. V príspevku na svojej sociálnej sieti Truth Social napísal: „Teraz je VHODNÝ čas na presťahovanie FIRMY do Spojených štátov amerických.“ Trump tým opäť zopakoval svoj dlhodobý apel na posilnenie domáceho priemyslu v kontexte stupňujúcej sa obchodnej konfrontácie s Pekingom.
Trhy sú nervózne
Napätie z obchodnej vojny sa odráža aj na globálnych finančných trhoch, kde panuje značná neistota. Americký akciový index S&P 500 v utorok uzavrel takmer o 20 % nižšie oproti svojmu predchádzajúcemu maximu, čím vstúpil do tzv. medvedieho trhu. Podobný vývoj zaznamenal aj juhokórejský index Kospi, ktorý sa v stredu taktiež prepadol do medvedieho teritória.
Od oznámenia amerických recipročných ciel 2. apríla prudko klesli aj akcie v Šanghaji a Hongkongu. Čínsky jüan sa uprostred eskalujúcej obchodnej vojny dostal na najnižšiu úroveň od roku 2007, keď v stredu uzavrel na 7,3498 za dolár.
Európske akcie sa po oznámení Číny o zavedení 84 % ciel na dovoz z USA ešte viac prepadli. Nemecký akciový benchmark DAX a francúzsky CAC 40 aktuálne odpisujú približne 4 % a britský FTSE 100 stráca 3,72 %.
Výrazne oslabujú aj futures na americké indexy: S&P 500 odpisuje 2 %, Dow Jones 2,35 % a futures na Nasdaq Composite strácajú 1,81 %.
Zdroje: cnbc; investing.com; autor