Po tom, ako americký prezident Donald Trump ohlásil rozsiahle recipročné clá na väčšinu obchodných partnerov USA, sa akciový index S&P 500 nakrátko ocitol na hranici medvedieho teritória. Dôvodom tohto poklesu boli obavy, že clá znovu naštartujú infláciu a spustia obchodnú vojnu, ktorá by mohla spomaliť globálnu ekonomiku. V stredu však Trump oznámil, že na 90 dní pozastavuje clá pre niektoré krajiny a zároveň zvýšil clá na čínsky dovoz na 125 %. Akciové indexy na túto správu zareagovali prudkým rastom.
Výrazné výkyvy cien akcií sú neoddeliteľnou súčasťou investovania. Zosnulý Charlie Munger, dlhoročný podpredseda spoločnosti Berkshire Hathaway a pravá ruka Warrena Buffetta, už v roku 2009 v rozhovore pre BBC uviedol: „K povahe dlhodobého vlastníctva akcií patrí, že v dôsledku bežných trhových výkyvov môže ich hodnota klesnúť aj o 50 %. Ak nie ste odolní voči občasným výkyvom, nie ste vhodní na to, aby ste boli bežným akcionárom, a zaslúžite si iba priemerný výsledok.“
Munger hovoril z vlastných skúseností. V roku 2009 klesli akcie Berkshire Hathaway, ktoré tvorili značnú časť jeho portfólia, o viac ako 50 %. Na otázku, či má nejaké obavy o zdravie spoločnosti a jej akcií, Munger povedal: „Je to už tretíkrát, čo sme s Warrenom videli, ako naše podiely v Berkshire Hathaway klesli o 50 %.“
Holding Berkshire Hathaway napriek výrazným poklesom nikdy neprestal investovať na akciovom trhu. Munger a Buffett sa dôsledne držali svojho slávneho hesla: „Buďte bojazliví, keď sú ostatní chamtiví, a buďte chamtiví, keď sú ostatní bojazliví.“ Dvojica neustále nakupovala akcie, ktoré považovala za podhodnotené, a verila, že americkým podnikom sa podarí naštartovať rast ziskov.
Portfólio Berkshire sa po každom väčšom prepade vždy zotavilo a dosahovalo nové maximá. Munger pritom zdôrazňoval, že najlepším spôsobom, ako zvládnuť neistotu a volatilitu na trhu, je zotrvať na trhu dostatočne dlho a „prežiť“ niekoľko poklesov.
Munger uviedol, že veľké prepady na trhu sú vzácnou príležitosťou na budovanie bohatstva, a pripomenul rady svojho starého otca. „Skutočných príležitostí, ktoré sa vám naskytnú, je málo,“ povedal a dodal, že takmer nikto sa ‚nekúpe‘ v šťastí. Pre investorov je kľúčové, aby v okamihu, keď sa naskytne príležitosť kúpiť aktíva s výraznou zľavou, tento moment využili naplno a nečakali, kým sa situácia zlepší, povedal Munger.
Zdroj: cnbc.com; autor
![]() | Ako sa na forexe tvorí cena, kto dokáže ovplyvniť vývoj kurzov či ako sa dá na tomto trhu vôbec zarobiť? Pozrite si video zdarma. |