Posledný mesiac bol pre obchodníkov a investorov na finančných trhoch veľmi divoký. Všetky hlavné triedy aktív, t. j. akciové indexy, komodity, kryptomeny a menové páry na Forexe, zaznamenali výrazné pohyby. Orientovať sa v tomto prostredí nie je jednoduché, preto sme sa stretli s Tomášom Vrankom, Markom Nemkym, Stanislavom Viktorinom a Martinom Jakubcom zo spoločnosti XTB. Táto štvorica sa nielen dobre pobavila, ale aj odpovedala na najčastejšie otázky, ako sa vysporiadať so súčasnou situáciou a aké kroky podniknúť v rámci svojich portfólií. Čo ďalšie sa môžete dozvedieť vo videu?
Udalosti posledných týždňov boli skutočne veľmi búrlivé, a preto video začína stručným zhrnutím toho, čo sa v tomto období stalo a prečo to tak veľmi stresuje svet a spôsobuje výrazné výpredaje akcií. Výpredaje však nie sú na celom svete rovnomerné – niekde akcie klesajú viac, niekde menej. A existujú aj výrazné rozdiely v oceneniach.
O všetkých týchto témach sa diskutovalo aj na našej sobotňajšej Online trading konferencii. Celý záznam nájdete zadarmo na tomto odkaze: https://sk.xtb.com/online-trading-konferencia-2025
Jednou z častých otázok je, čo v súčasnosti robiť s portfóliom. Či nakupovať, čakať alebo predávať akcie. Dlhodobé štatistiky ukazujú, že najlepšou investičnou stratégiou pre väčšinu ľudí s dlhým investičným horizontom je priebežný nákup ETF bez ohľadu na aktuálnu situáciu vo svete. Platí to však aj teraz, alebo je súčasná kríza iná?
Defenzívnejšou alternatívou ku klasickému akciovému indexu S&P 500 môže byť vyvážený index, pretože klasický index funguje tak, že váži spoločnosti podľa toho, aké sú veľké (podľa trhovej kapitalizácie). V indexe Equal Weight má však každá spoločnosť rovnakú váhu 0,2 %. Tým sa znižuje vplyv zmien cien technologických spoločností na index, takže v prípade ďalšej vlny výpredajov na akciovom trhu by mal byť pokles tohto indexu menší.
Veľký počet investorov dlhodobo uprednostňuje Berkshire Hathaway, ktorú vedie legendárny investor Warren Buffett, pred ETF na index S&P 500 alebo globálne akcie. Táto spoločnosť je veľmi podobná indexu, pretože prakticky združuje veľký počet spoločností, predovšetkým z tradičných odvetví. Ako sa však darí akciám Berkshire a ako vyzerá ich budúcnosť v porovnaní s indexom?
Okrem akcií pridávajú investori do svojich portfólií aj ďalšie aktíva. Jedným z takýchto aktív môže byť zlato, ktoré sa teší súčasnej neistej geopolitickej situácii a je na historických maximách. V tomto tisícročí zlato dokonca prekonalo americké akcie. Má však jeho dlhodobé zaradenie do portfólií zmysel?
Zlato však nie je jedinou alternatívou. Aj iné aktíva, ako napríklad energetické komodity, možno použiť na aktuálny ekonomický alebo tarifný vývoj alebo ako krátkodobé zabezpečenie. Ropa po oznámení Donalda Trumpa o zavedení ciel výrazne oslabila. Spojené štáty a Čína sú dve krajiny, ktoré sa významne podieľajú na globálnom dopyte po rope. Ak by obchodná vojna skutočne spomalila svetovú ekonomiku, dopyt po rope by sa znížil, čo by vytvorilo tlak na jej ceny.
Zvyčajne sa ako zábezpeka môže použiť aj americký dolár, švajčiarsky frank alebo japonský jen. Súčasná situácia je však iná. V tomto prípade americký dolár oslabuje, čo je výrazný rozdiel oproti situáciám v minulosti. Zvyčajne americký dolár počas akciových výpredajov posilňuje, čo tlmí pokles hodnoty portfólií denominovaných v eurách alebo korunách. Tentoraz je to však inak, pretože okrem akcií sa oslabuje aj dolár, čo prehlbuje straty. Má teda stále zmysel diverzifikovať aj na úrovni mien, ktoré boli považované za bezpečné prístavy?
Na tieto a mnohé ďalšie otázky sme odpovedali v najnovšej časti seriálu Povídání o Trzích, ktorú nájdete zadarmo na tomto odkaze: https://sk.xtb.com/povidani-o-trzich
Investovanie je rizikové. Investujte zodpovedne.